Ponad 100 defibrylatorów w placówkach Tauronu: już pięć razy uratowały życie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 marca 2019 15:01

Defibrylatory w budynkach Tauronu Polskiej Energii pięć razy uratowały ludziom życie. W placówkach firmy jest ponad sto defibrylatorów AED.

Ponad 100 defibrylatorów w placówkach Tauronu: już pięć razy uratowały życie
Wystarczy uruchomić urządzenie, a ono poinstruuje, co dalej robić Fot. Archiwum

W czwartek na Rynku w Katowicach Tauron we współpracy z Centralną Stacją Ratownictwa Górniczego (CSRG) prowadzi szkolenia z pierwszej pomocy z wykorzystaniem defibrylatora.

- Wystarczy uruchomić urządzenie, a ono poinstruuje, co dalej robić. W razie problemów pomoże też dyspozytor pogotowia ratunkowego - mówiła prowadząca szkolenia w CSRG Jolanta Patlewicz.

- W społeczeństwie wciąż są opory przed podjęciem działania w takiej sytuacji. Zapewniam, że nie ma do tego powodów - dodała, przypominając, że w razie zagrożenia życia każdy jest zobowiązany do udzielenia pomocy. Bez podjęcia natychmiastowej akcji szanse na przeżycie w razie nagłego zatrzymania krążenia wynoszą zaledwie 5 proc.

W sumie Tauron umieścił 109 takich urządzeń w swoich budynkach w 54 miejscowościach na południu Polski. Najwięcej we Wrocławiu, Opolu, Katowicach, Krakowie, ale także w Jaworznie, Będzinie, Bielsku Białej, Gliwicach, Legnicy i w Tarnowie. Firma przeszkoliła też blisko 10 tys. pracowników, prawie połowę zatrudnionych, z obsługi tych urządzeń.

- Każdy pracodawca ma obowiązek organizowania w firmie punktów pierwszej pomocy. Zazwyczaj taki punkt kojarzy się nam z apteczką. Musimy być jednak świadomi, że nawet najlepiej wyposażona apteczka nie pomoże nam, kiedy nastąpi nagłe zatrzymanie krążenia. Dlatego doszliśmy do wniosku, żeby te miejsca w firmie, gdzie pracuje najwięcej osób, wyposażyć w defibrylator AED - zaznaczył rzecznik prasowy Tauronu Polskiej Energii Łukasz Zimnoch.

Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w ciągu roku uczy korzystania z defibrylatorów około 500 osób. W zastępach ratowniczych zawsze jest co najmniej jeden fachowiec potrafiący udzielić pierwszej pomocy z wykorzystaniem tego urządzenia.

Defibrylatory nie tylko ratują życie po nagłym zatrzymaniu krążenia, ale dzięki komunikatom głosowym do obsługującego urządzenie organizują też przebieg akcji ratunkowej.

Anna Gumułka - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum