Pomorze: w hurtowniach i aptekach brakuje szczepionek na sezonową grypę

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 06 listopada 2009 21:19

Epidemiolodzy, lekarze i Ministerstwo Zdrowia apeluje o to, żeby szczepić się na sezonową grypę, która może być groźniejsza w skutkach niż jej nowa odmiana A/H1N1.

Na Pomorzu jednak problemy z kupnem szczepionki na sezonową grypę mają pacjenci z Malborka, Bytowa i niektórych miejscowości powiatu kartuskiego. Aptekarze tłumaczą, ze szczepionek nie ma w hurtowniach – podaje Dziennik Bałtycki.

– Zapasy szczepionek na Pomorzu się skończyły – mówi dr Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki. Kłopoty są przejściowe i szczepionki w najbliższym czasie powinny pojawić się w aptekach.

Również problemy z kupnem szczepionki są w Trójmieście. – Odsyłamy z kwitkiem pacjentów dopytujących się o szczepionki – tłumaczy magister z apteki Aksamitnej w Gdańsku. – To, co zamówiliśmy, zniknęło z półek. W hurtowniach też skończyły się zapasy, więc nie możemy nawet odpowiedzieć, kiedy będzie kolejna dostawa.

Szczepionek brakuje też w malborskich aptekach. Natomiast w człuchowskich, szczepionki są dostępne, kolejek po nie ma. Podobnie jest w powiecie starogardzkim.

W Tczewie nie w każdej aptece można kupić szczepionkę przeciw grypie, ale i chętnych nie ma zbyt wielu.

– Mówiono nam, że Polska zakupi zapasy szczepionki przeciw grypie A/H1N1 –  wyjaśnia jeden z właścicieli aptek. – W takiej sytuacji wielu aptekarzy postanowiło nie ryzykować inwestycji w szczepionki przeciw grypie sezonowej. Ich cena nie jest przecież niska, a przez ostatnie lata zainteresowanie pacjentów nie było oszałamiające.

- Tak naprawdę zaskoczyło nas Ministerstwo Zdrowia, które się z jednej strony wstrzymuje się z zakupem szczepionki przeciw nowej grypie, a z drugiej namawia, by kupować dawki chroniące przed grypą sezonową... - dodaje aptekarz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum