Pomorze: nawet siedem miesięcy w kolejce na żywienie dojelitowe

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 19 maja 2015 14:45

Mieszkańcy woj. pomorskiego, którzy zmuszeni są odżywiać się dojelitowo, nie mogą dostać się na tzw. domowe żywienie dojelitowe refundowane przez NFZ. Koszt takiej terapii to ok. 1800 zł miesięcznie.

Pomorze: nawet siedem miesięcy w kolejce na żywienie dojelitowe

Chodzi o tzw. żywienie dojelitowe pacjentów, którzy ze względu na ciężką chorobę nie są w stanie jeść normalnie. Aby przeżyć, muszą być karmieni przez sztuczny dostęp, tzw. PEG-a, który zakłada się do żołądka za pomocą endoskopu. I być na zbilansowanej, wysokoenergetycznej diecie.

Na Pomorzu są trzy poradnie zajmujące się tą formą odżywiania, które mają na to kontrakt z NFZ. W firmie Promedica pierwsze wolne terminy mogą być dopiero za 3-4 miesiące. W firmie Nutrimed Ziemia Pomorska (lekarz w Malborku, ogólnopolska infolinia) czas oczekiwania wynosi siedem miesięcy. W Szpitalu Copernicus w Gdańsku tegoroczny kontrakt został już wyczerpany, a nawet przekroczony.

W pomorskim NFZ przyznają, że problem jest. Katalog chorób ostrych i przewlekłych, w których są wskazania żywienia dojelitowego, bardzo się poszerzył, więc z roku na rok lekarze kwalifikują do niego coraz więcej chorych. Z tego powodu NFZ na początku roku nie jest w stanie przewidzieć, ile pieniędzy będzie na to potrzebować.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum