Pomorze: chcą pieniędzy na walkę z grypą

Autor: Dziennik Bałtycki, AK/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2009 10:45

Pomorskie szpitale zaczynają mieć problem z wydatkami związanymi z grypą.

Pomorze: chcą pieniędzy na walkę z grypą

O pilną zmianę ustawy o chorobach zakaźnych i wydanie niezbędnych rozporządzeń ułatwiających walkę m. in. z grypą A/H1N1 wnioskować zamierza wojewoda pomorski Roman Zaborowski – podaje Dziennik Bałtycki.

Adresatami apelu będą: Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także sejmowe komisje: zdrowia oraz finansów publicznych.

– Chodzi o to, że teraz, w sytuacjach nadzwyczajnych, wojewoda nie ma do dyspozycji żadnych środków finansowych, które mógłby przeznaczyć na procedury niestandardowe –  tłumaczy Jerzy Karpiński pomorski lekarz wojewódzki. – Gdyby ogłoszono epidemię, to by je dostał. W sytuacji przedepidemicznej nie jest w stanie ich uruchomić, bo nie ma takich przepisów.

Zdaniem pomorskich specjalistów istnieje potrzeba żeby szpitale zakaźne były włączone do systemu ratownictwa i były finansowane dodatkowo z budżetu państwa. Natomiast tzw. boksy melcerowskie (w pełni izolowane sale dla chorych) powinny być opłacane nawet, gdy stoją puste , tylko w gotowości. Należy też utworzyć specjalną rezerwę finansową w NFZ na sytuacje przedepidemiczne.

Na dodatkowe środki na walkę z grypą czekają:
• Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy,
• Uniwersyteckie Centrum Kliniczne
• oraz Szpital Dziecięcy na Polankach, który dwa tygodnie temu przyjął i izolował 17 małych pacjentów Klinik Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Endokrynologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że nie przewiduje żadnych dodatkowych środków na walkę z grypą na Pomorzu.

– Nie mam planu przewidującego ekstra-pieniadze dla Pomorza – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Piotr Olechno, rzecznik prasowy resortu zdrowia. – W razie zostaną uruchomione środki z rezerwy. Rząd jest gotowy na ewentualne stany alarmowe związane z grypą...

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum