Pomorze: brak limitów nie zlikwidował kolejek do diagnostyki obrazowej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2020 12:06

Limity na wykonywanie tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego oraz na zabiegi usuwania zaćmy zniesiono w kwietniu 2019 r. Okazuje się, że decyzja ta nie zlikwidowała wszystkich kolejek do tych świadczeń.

Fot. archiwum

Kolejki chorych oczekujących na badania tomograficzne i rezonansowe od lat należą do najdłuższych. Część placówek wykazuje, że skrócił się czas oczekiwania na badania obrazowe, ale wciąż trzeba czekać na nie kilka tygodni. 

Jak informuje Gazeta Wyborcza na Pomorzu według Fundacji Onkologicznej Alivia pacjenci skierowani w trybie normalnym muszą czekać w Gdańsku na rezonans jamy brzusznej od 50 do 330 dni, w Gdyni - średnio 150. Jeśli zaś skierowanie zostało wystawione na cito, średnio na to badanie na Pomorzu czeka się ok. 60 dni.  

Przypomnijmy. Minister zdrowia Łukasz Szumowski uwalniając badania tomograficzne i rezonansowe liczył, że to rozwiązanie skróci kolejki do tych świadczeń. Jednak zwrócił uwagę, że aby kolejki się zmniejszyły, konieczna jest kontrola wydawanych skierowań, gdyż często takie badania są wykonywane na wyrost. 

Problemem są też braki kadrowe dotyczące radiologów. Jak przyznaje w rozmowie z GW Tomasz Barski, członek zarządu w firmie Affidea, która specjalizuje się w badaniach obrazowych brak kadry jest dużym ograniczeniem dla całego rynku usług diagnostycznych. Dlatego możliwości radiologów w zakresie opisywania badań oraz nadzoru nad ich wykonywaniem są ograniczone. 

Resort zdrowia zwraca uwagę, że w kraju dostęp do świadczeń diagnostyki obrazowej jest zróżnicowany, co jest też efektem nierównomiernego rozmieszczenia placówek (duże miasta koncentrują ośrodki specjalistyczne), ale także renomy danej placówki, gdzie pacjenci świadomie decydują się na dłuższe czekanie w kolejce, jednocześnie nie będąc zainteresowanymi placówkami, w których badanie można wykonać w znacznie krótszym terminie. 

Więcej: gazeta.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum