Pomorze: Kościół wspiera walkę z grypą

Autor: Dziennik Bałtycki, SA/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2009 14:30

Na Pomorzu liczba nowych zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne w ostatnim tygodniu zmalała, ale epidemiolodzy obawiają się nowej fali zachorowań.

Pomorze: Kościół wspiera walkę z grypą

Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (WSSE) w Gdańsku, w okresie od 23 do 30 listopada liczba nowych przypadków zachorowań na grypę i choroby grypopodobne zmalała z ponad 10 tys. do ok. 7 tys. Zapadalność w tym województwie wynosi więc 39,41 na 100 tys. mieszkańców, podczas gdy np. w województwie warmińsko – mazurskim jest znacznie wyższa i wynosi  87,33 na 100 tys. mieszkańców.

Jednak pomorscy epidemiolodzy, w obawie przed przewidywaną nową falą zachorowań, apelują do społeczeństwa o zachowanie ostrożności w kontaktach z ludźmi, zwłaszcza że zbliża się okres przedświąteczny – czas wzmożonych zakupów, składania życzeń.

O pomoc w edukacji społeczeństwa zwrócili się do hierarchów kościoła. Elżbieta Charytoniuk, dyrektor WSSE w Gdańsku poprosiła o spotkanie w tej sprawie metropolitę gdańskiego, abp. Sławoja Leszka Głódzia.

Podobne rozmowy z hierarchami kościoła odbywają dyrektorzy innych wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Po spotkaniu z szefem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach rzecznik diecezji sosnowieckiej zaapelował, by osoby chore zrezygnowały z uczestnictwa w mszach. Człowiek chory bowiem nie musi uczestniczyć w mszy św. w kościele. Może wysłuchać jej przez radio lub w telewizji. Ponadto, wchodząc do kościoła, można się przeżegnać bez wody święconej, nie trzeba podawać sobie rąk, przekazując znak pokoju. Jeśli wierny uważa, że podawanie komunii do ust jest zagrożeniem, może przyjąć ją na rękę.

Wskazówki, jak ustrzec się grypy, trafiły również do wszystkich parafii w diecezji warmińsko-mazurskiej.

W warszawskich kościołach natomiast takich apeli jeszcze nie było.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum