Pomorskie: żądają skrócenia czasu oczekiwania na karetkę

Autor: trojmiasto.wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2016 12:38

Jak już informowaliśmy, mieszkańcy Mierzei Wiślanej na karetkę czekają ok. godziny i domagają się skrócenia tego czasu. Wojewoda pomorski interweniował w tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia.

Wojewoda pomorski interweniował w tej sprawie w MZ Fot. PTWP

Karetka na Mierzei Wiślanej stacjonuje tylko w czerwcu, lipcu i sierpniu. Ma swoją bazę w Krynicy Morskiej. Poza sezonem dojeżdża do Skowronek, Piasków i Krynicy z Nowego Dworu Gdańskiego - informuje Gazeta Wyborcza.

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, w Pomorskiem na 100 tys. mieszkańców przypada 3,60 zespołu ratownictwa medycznego. Dla porównania, w Warmińsko-Mazurskiem - 5,10, Lubuskiem - 5,00, Podlaskiem - 4,53, a Kujawsko-Pomorskiem - 4,16.

Wojewoda pomorski wielokrotnie wnioskował do ministra zdrowia o utworzenie nowych zespołów ratownictwa medycznego w województwie pomorskim. Te wnioski nie zyskały jednak akceptacji resortu zdrowia.

Czytaj: Nowy Dwór Gdański: samorządowcy walczą o karetkę

MZ argumentuje, że liczba zespołów przypadających na 100 tys. mieszkańców Pomorza nie odbiega od średniej krajowej, która pozostaje na poziomie 3,79  i przypomina, że każde dodanie zespołu ratownictwa medycznego pociąga za sobą skutki finansowe dla budżetu państwa.

Dlatego MZ zaleca alokowanie zespołów zgodnie z istniejącymi potrzebami, co nie pociąga za sobą skutków finansowych, chyba że dysponent zespołów ratownictwa medycznego lub inny podmiot poniesie koszty organizacji nowego miejsca stacjonowania.

Więcej: www.trojmiasto.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum