×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pomorskie: z osiemnastu dyspozytorni medycznych pozostały dwie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia08 listopada 2017 10:35Aktualizacja: 08 listopada 2017 10:36

Z dniem 31 października br. zakończyła się procedura wygaszania 18 dyspozytorni medycznych działających na terenie województwa pomorskiego. Dwie zintegrowane dyspozytornie medyczne w Gdańsku i Słupsku obsłużą mieszkańców całego regionu.

Pomorskie: z osiemnastu dyspozytorni medycznych pozostały dwie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gdańska dyspozytornia skupia 15 rejonów dyspozycyjnych, a słupska - 5. Gdańska dyspozytornia jest nieco większa, ponieważ obsługuje gęściej zaludniony obszar - informuje Gazeta Wyborcza.

Jak przekonuje Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, dzięki systemowi wspomagania w przypadku zgłoszeń masowych dyspozytor ma możliwość dysponowania zespołami medycznymi znajdującymi się również poza rejonem, który obsługuje. Nowy system pozwala też na zintegrowanie pomocy nie tylko w skali województwa, ale również w skali całego kraju.

Wcześniej dyspozytornie dysponowały wyłącznie swoimi zespołami (od 3 do 12 ambulansów w zależności od wielkości rejonu). Gdy wszystkie były zajęte, dyspozytor nie miał możliwości wykorzystania wolnego ambulansu z innego rejonu operacyjnego. Mógł o wolną karetkę poprosić, ale to wydłużało cały proces.

Zgodnie z ustawodawstwem na jednego dyspozytora medycznego przypada 200 tys. mieszkańców. Gdańska dyspozytornia obsługuje około 1,8 mln mieszkańców. Dysponuje przy tym 65 zespołami ratownictwa medycznego, 5 motocyklami ratowniczymi, łodzią ratunkową i śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Przez całą dobę dyspozytorzy medyczni odbierają ponad 800 połączeń telefonicznych, z czego ponad 500 jest zakończone zadysponowaniem zespołu.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze