Pomorskie: z osiemnastu dyspozytorni medycznych pozostały dwie
Z dniem 31 października br. zakończyła się procedura wygaszania 18 dyspozytorni medycznych działających na terenie województwa pomorskiego. Dwie zintegrowane dyspozytornie medyczne w Gdańsku i Słupsku obsłużą mieszkańców całego regionu.

Gdańska dyspozytornia skupia 15 rejonów dyspozycyjnych, a słupska - 5. Gdańska dyspozytornia jest nieco większa, ponieważ obsługuje gęściej zaludniony obszar - informuje Gazeta Wyborcza.
Jak przekonuje Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, dzięki systemowi wspomagania w przypadku zgłoszeń masowych dyspozytor ma możliwość dysponowania zespołami medycznymi znajdującymi się również poza rejonem, który obsługuje. Nowy system pozwala też na zintegrowanie pomocy nie tylko w skali województwa, ale również w skali całego kraju.
Wcześniej dyspozytornie dysponowały wyłącznie swoimi zespołami (od 3 do 12 ambulansów w zależności od wielkości rejonu). Gdy wszystkie były zajęte, dyspozytor nie miał możliwości wykorzystania wolnego ambulansu z innego rejonu operacyjnego. Mógł o wolną karetkę poprosić, ale to wydłużało cały proces.
Zgodnie z ustawodawstwem na jednego dyspozytora medycznego przypada 200 tys. mieszkańców. Gdańska dyspozytornia obsługuje około 1,8 mln mieszkańców. Dysponuje przy tym 65 zespołami ratownictwa medycznego, 5 motocyklami ratowniczymi, łodzią ratunkową i śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Przez całą dobę dyspozytorzy medyczni odbierają ponad 800 połączeń telefonicznych, z czego ponad 500 jest zakończone zadysponowaniem zespołu.
Więcej: www.wyborcza.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)