Pomorskie: wydzielone miejsca dla ciężarnych chorych na grypę A?

Autor: Katarzyna Rożko/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2009 14:30

Wzrost zachorowań na nową grypę, którego szczyt dopiero przed nami, stawia nowe wyzwania, np. gdzie leczyć ciężarne i położnice?

Pomorskie: wydzielone miejsca dla ciężarnych chorych na grypę A?
Zdrowie ciężarnej przede wszystkim!

W Pomorskiem, wśród sześciu chorych na grypę A jest ciężarna kobieta. 26-latka z ciążą mnogą jest hospitalizowana w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Gdańsku. Jej stan jest ciężki, ale stabilny. Życie matki ani płodu nie jest w tej chwili zagrożone.

– Przypadek tej pacjentki spowodował jednak zaniepokojenie sporej grupy ciężarnych, których dopadła infekcja. Pojawiło się pytanie, gdzie powinny być leczone takie przypadki, gdyż szpital zakaźny nie dysponuje łóżkami ginekologicznymi – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki.

W opinii Karpińskiego, dobrym pomysłem jest rozwiązanie, które podpowiedział dr Tomasz Smiatacz, kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych GUM.

– Zaproponował on, by na oddziałach ginekologicznych wydzielić skrzydło, gdzie można by leczyć zakażone wirusem ciężarne lub położnice z noworodkami. Łatwiej bowiem lekarzowi zakaźnikowi udać się na oddział ginekologiczny i prowadzić tam leczenie niż zapewnić ciężarnej odpowiednie dla niej warunki na oddziale zakaźnym – wyjaśnia dr Karpiński.

Propozycja ta będzie dyskutowana, 25 listopada, podczas spotkania z wojewodą pomorskim. Będą w nim uczestniczyć m.in. wojewódzcy konsulanci w dziedzinie chorób zakaźnych i ginekologii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum