Pomorskie: woda w części gminy Kosakowo skażona m.in. bakteriami coli

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 lipca 2018 16:14

Po wykryciu w sieci wodociągowej bakterii coli i enterokoków, Sanepid zabronił spożywania wody w części gminy Kosakowo (Pomorskie). Miejscowy samorząd rozpoczął oczyszczanie wodociągów. Woda dostarczana jest mieszkańcom w baniakach.

Spożywanie wody zanieczyszczonej bakteriologicznie może być przyczyną zatruć pokarmowych. Fot. archiwum

O wykryciu niebezpiecznych dla zdrowia bakterii Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pucku poinformował w piątek (13 lipca).

"Spożywanie wody zanieczyszczonej bakteriologicznie może być przyczyną zatruć pokarmowych lub innych zachorowań objawiających się zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi" - podała stacja, zobowiązując lokalny samorząd do podjęcia działań naprawczych.

Gmina Kosakowo wyjaśniła na swojej stronie internetowej, że zakaz spożywania wody dotyczy miejscowości Kosakowo, Pierwoszyno oraz osiedla Anchoria w Mechelinkach i osiedla Harmony w Dębogórzu. Jak podają lokalne media, do tych miejscowości woda dowożona jest w baniakach i taka sytuacja potrwa przynajmniej do poniedziałku.

Gmina poinformowała w sobotę na swojej stronie internetowej, że rozpoczęto oczyszczanie (chlorowanie) hydroforni i sieci wodociągowych.

"Woda będzie systematycznie spuszczana z hydrantów pożarowych" - zaznaczono, apelując jednocześnie do mieszkańców Kosakowa, Pierwoszyna i obu osiedli w Mechelinkach i Dębogórzu o "spuszczanie wody w kranach oraz w sanitariatach w celu filtracji sieci wodociągowych".

PAP - Anna Kisicka

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum