Dziennik Bałtycki, DM/Rynek Zdrowia | 13-09-2010 09:59

Pomorskie: w szpitalach coraz więcej zatrutych grzybami

W Pomorskim Centrum Toksykologii w Gdańsku przebywa 4 pacjentów, którzy zatruli się grzybami. Kilkunastu znajduje się również w innych szpitalach w województwie pomorskim - podaje Dziennik Bałtycki.

Według lekarzy z PCT to są duże liczby. Tłumaczą, że wynikają z tegorocznego grzybowego urodzaju. Poszkodowanych jest więcej, niż w zeszłym roku.

Najwięcej zatruć spowodowanych jest zjedzeniem muchomora sromotnikowego. Są one szczególnie zdradliwe, ponieważ objawy nie pojawiają się od razu. Poza tym trwają nawet do trzech dni, po których występuje pozorna poprawa.

Jedynym sposobem aby pozbyć się toksyn z organizmu jest dializa wątroby. Jak informuje Dziennik Bałtycki w Pomorskim Centrum Toksykologii w Gdańsku przeprowadza się około 50 takich zabiegów w ciągu roku. Przypadków zatruć grzybami jest jednak 10 razy więcej.

Jak tłumaczy dr Piotr Hydzik, zastępca ordynatora Oddziału Klinicznego Toksykologii i Chorób Środowiskowych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera w Krakowie, w przypadku wystąpienia objawów zatrucia w postaci bólów brzucha, nudności, wymiotów i biegunki należy się zwrócić do lekarza, który zadecyduje o dalszym postępowaniu. 

– Lekarze oddziałów toksykologicznych w Polsce pełnią całodobowy dyżur telefoniczny i służą pomocą w rozwiązywaniu problemów diagnostyczno-leczniczych – dodaje Piotr Hydzik.

Przestrzega, że każdy przypadek spożycia grzybów z hymenoforem blaszkowatym, w którym objawy brzuszne zatrucia wystąpiły po upływie 4-5 godz., wymaga konsultacji toksykologicznej i przeprowadzenia badań toksykologicznych celem jak najszybszego potwierdzenia obecności toksyn muchomora sromotnikowego w moczu i ewentualnego skierowania pacjenta do ośrodka ostrych zatruć.

– Zarówno opóźnienie tej diagnostyki, jak i zgłoszenie się do leczenia w późnym okresie zatrucia, w którym dochodzi do pełnoobjawowej niewydolności wątroby i nerek znacznie zmniejsza szanse pacjenta na przeżycie – mówi Piotr Hydzik.