Pomorskie: szpitale przekładają niektóre zabiegi z powodu braku krwi

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 sierpnia 2014 12:20

W całym kraju z powodu wakacji i urlopów brakuje krwi. Kłopoty mają także centra krwiodawstwa na Pomorzu. W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku brakuje jednostek grup krwi 0 Rh plus, 0 Rh minus, A Rh plus i A Rh minus. Kończą się też zapasy innych jednostek.

Na szczęście dawcy odpowiadają na apele, jednak obecny zapas krwi nie daje poczucie bezpieczeństwa. Stacje krwiodawstwa uważnie rozpatrują wnioski placówek, by krwi nie zabrakło. Zdarza się, że szpital zamawia 30 jednostek, ale stacja krwiodawstwa nie jest ich w stanie natychmiast wydać, tylko przekazuje je przez dwa, trzy dni. Z tego powodu niektóre planowe zabiegi są w szpitalach przesuwane na późniejszy termin.

W wakacje dawcy wyjeżdżają, a liczba wypadków jest większa niż poza letnim sezonem. Stacje krwiodawstwa dużych zapasów robić nie mogą, bo krew można przechowywać maksymalnie 42 dni.

Na Pomorzu można oddać krew w centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ale również w ambulansach. W najbliższych dniach spotkamy je przy kościele św. Jerzego, przy Bohaterów Monte Cassino w Sopocie (19 sierpnia), przy Urzędzie Miejskim w Gdyni (21 sierpnia) i nieopodal Olivia Business Centre w Gdańsku (22 sierpnia).

Więcej: trojmiasto.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum