Pomorskie: samorządowcy, lekarze i ratownicy apelują o działania ws. SOR-ów

www.portalsamorzadowy.pl Autor: Portal Samorządowy/Rynek Zdrowia   • 31 października 2019 10:35

Zwiększenie nakładów na publiczną ochronę zdrowia, odciążenie szpitalnych oddziałów ratunkowych, podniesienie wyceny świadczeń medycznych, zwiększenie kompetencji i zasobów POZ oraz AOS to główne punkty apelu do rządu przyjętego przez uczestników konferencji "Na ratunek oddziałom ratunkowym" w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Pomorskie: samorządowcy, lekarze i ratownicy apelują o działania ws. SOR-ów
Sytuacja w SOR-ach jest fatalna - ocenili samorządowcy Fot. Archiwum

Konferencja została zorganizowana w związku z fatalną sytuacją w SOR-ach. Zdaniem uczestników spotkania, oddziały ratunkowe są przepełnione i niedofinansowane. Pacjenci czekają na pomoc wiele godzin, część z nich nie ma świadomości, dokąd powinni się udać z konkretnym zagrożeniem - informuje Portal Samorządowy.

Mówiono m.in. o przeorganizowaniu nocnej i świątecznej opieki lekarskiej, potrzebie zweryfikowania podziału środków na województwa; pojawiła się tez sugestia ponownego uruchomienia ambulatoriów chirurgicznych.

- Ludzie po prostu nie wiedzą, gdzie i z jakim schorzeniem można uzyskać pomoc. Winne są m.in. nieostre przepisy, które nie precyzują, jakie porady udziela np. SOR, a jakie nocna i świąteczna opieka - ocenił Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich.

Zaznaczano, że na oddziały ratunkowe trafiają też osoby nietrzeźwe czy z zaburzeniami psychicznymi, a 70 proc. osób w ogóle nie powinno tam się znaleźć. Mówiono o olbrzymich kosztach, które generują pacjenci nieubezpieczeni. "Kolejnym problemem jest nieudolność POZ-ów, które często z błahymi schorzeniami odsyłają pacjentów na oddziały ratunkowe" - czytamy w Portalu Samorządowym.

Stanowisko jest wspólnym głosem samorządowców, prezesów szpitali, lekarzy, ratowników medycznych i naukowców z Pomorza. Przyjęty przez uczestników konferencji apel ma zostać przedstawiony na Komisji do spraw Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Związku Województw RP.

Więcej: portalsamorzadowy.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum