XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Dostępność świadczeń opieki zdrowotnej – czy chodzi tylko o finansowanie?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Pomorskie: powstaną trzy nowe laboratoria do wykrywania koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2020 18:11

Decyzją marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka powstaną na Pomorzu trzy nowe laboratoria do wykrywania koronawirusa - poinformował w piątek, 20 marca rzecznik UMWP Michał Piotrowski.

Fot. Shutterstock

Placówki mają odciążyć dwa laboratoria funkcjonujące w Gdańsku, dzięki czemu skrócić ma się czas oczekiwania na wyniki badań, który obecnie wynosi od trzech do nawet pięciu dni.

Laboratoria powstaną w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku oraz, Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie.

- Naszym celem jest wsparcie dwóch istniejących laboratoriów w Gdańsku, żeby czas od otrzymania próbki do wykonania badania znacząco skrócić. Otrzymujemy sygnały, że dzisiaj na wyniki testów czeka się nawet do 5 dni, a zapotrzebowanie na badania wciąż rośnie - wyjaśnił dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP Tadeusz Jędrzejczyk.

Aby laboratoria w Kościerzynie, Wejherowie i Słupsku mogły zacząć funkcjonować potrzebna jest zgoda Ministerstwa Zdrowia. Marszałek Struk zobowiązał szpitale, aby wystąpiły o takie pozwolenie, zaś do szefa resortu zdrowia Łukasza Szumowskiego zaapelował o jego pilne wydanie.

- Ponieważ szpitale prywatne otrzymują sygnały, że są bliskie otrzymania takiego pozwolenia, mamy nadzieję, że będzie również zgoda na laboratoria samorządowe - dodał Jędrzejczyk.

Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Michał Piotrowski poinformował, że marszałek Struk postanowił nie czekać na odpowiedź z MZ i podjął już decyzję o zakupie niezbędnego sprzętu do nowych laboratoriów. Jak dodał, zakup dla szpitala w Wejherowie sfinansuje Zarząd Portu Morskiego.

Oprócz tego, marszałek Struk postanowił wesprzeć działania rządu dotyczące wykrywania koronawirusa. Ze środków samorządu zakupi w tym celu testy na obecność patogenu. Koszt uruchomienia trzech laboratoriów wyniesie ok. 1,5 mln zł.

Do tej pory na Pomorzu funkcjonowało jedynie Laboratorium Diagnostyki Medycznej przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (WSSE) w Gdańsku.

Od czwartku działa też Pracownia Diagnostyki Molekularnej Wirusa SARS-CoV-2 w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Aparaturę oraz 6 tysięcy testów przekazało tam Ministerstwo Zdrowia. Oprócz tego UCK posiada własny sprzęt wykorzystywany dotychczas w Laboratorium Hematologicznym, który ze względu na aktualne potrzeby również został przystosowany do badań na obecność koronawirusa.

- Posiadamy doświadczony zespół 4 diagnostów wyspecjalizowanych w diagnostyce molekularnej i wirusologicznej dedykowanych do pracy w nowo powstałym laboratorium - tłumaczy z-ca dyrektora naczelnego UCK lek. Adam Sudoł.

Poinformował, że w czwartek w pracowni wykonano 31 testów. - Dzisiaj mamy w planie wykonać 48 oznaczeń. Dodatkowo wydłużyliśmy pracę z 5 do 7 dni w tygodniu i w ten weekend mamy nadzieję zrealizować podobną liczbę badań dziennie. Docelowo, w miarę zwiększania się potrzeb diagnostycznych będziemy pracowali 24 godziny na dobę - powiedział w piątek Sudoł.

Anna Machińska (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum