Pomorskie: ponad 10 mln zł z UE na profilaktykę raka jelita grubego i szyjki macicy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 września 2017 14:45

Ponad 10 tys. mieszkańców Pomorza ma być przebadanych w najbliższych trzech latach w kierunku nowotworów: jelita grubego i szyjki macicy. Ponad 10 mln zł na profilaktykę i podniesienie świadomości na temat zapobiegania chorobom nowotworowym pochodzi z UE.

Pomorskie: ponad 10 mln zł z UE na profilaktykę raka jelita grubego i szyjki macicy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W piątek (22 września) marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezes spółki Copernicus Podmiot Leczniczy Dariusz Kostrzewa podpisali umowy na dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego dwóch projektów leczniczych, które będą realizowane przez spółkę do końca 2020 roku.

Marszałek podkreślił, że celem projektów jest przede wszystkim zwiększenie liczby mieszkańców województwa wykonujących badania profilaktyczne. - Chcemy to zrobić poprzez podniesienie świadomości na temat roli profilaktyki i zdrowego trybu życia w zapobieganiu chorobom nowotworowym - wyjaśnił. Działania będą skierowane do osób w wieku produkcyjnym.

Marszałek wymienił, że przeprowadzane będą m.in. spotkania, marsze, wizyty u pracodawców, zorganizowane punkty informacyjne oraz kampanie informacyjne w przestrzeni publicznej, np. murale, reklama na pojazdach komunikacji publicznej, animacje. - Być może trzeba będzie wykorzystać lokalne autorytety, sołtysów, proboszczów czy osoby, które przeszły chorobę - dodał.

Projekt o wartości ponad 6 mln zł, z czego dofinansowanie z UE wyniesie ponad 5,7 mln zł, dotyczący profilaktyki raka jelita grubego ma umożliwić grupie prawie 3,5 tys. osób w wieku aktywności zawodowej skorzystać z badań profilaktycznych w tym zakresie.

Prawie 5 mln zł, w tym dofinansowanie z UE wyniesie ponad 4,7 mln zł, przeznaczono na profilaktykę raka szyjki macicy. Zakłada się, że w ramach programu z badań cytologicznych będzie mogło skorzystać ponad 7 tys. kobiet.

W ramach obu projektów prowadzona ma być szeroka kampania informacyjno-edukacyjna, która zachęcać ma do dbania o zdrowie. Projekty mają być prowadzone w każdym powiecie województwa pomorskiego, aby jak najbardziej ułatwić mieszkańcom regionu dostęp do badań i informacji.

Prezes Kostrzewa przypomniał, że "dolar zainwestowany w profilaktykę daje cztery dolary oszczędności na leczeniu". - Pora, żeby więcej Pomorzan uwierzyło, że profilaktyka jest niezwykle ważna (…); niestety wciąż zbyt wielu pacjentom nie możemy pomóc tylko dlatego, że nowotwór nie został zdiagnozowany w porę - tłumaczył. Przyznał, że "liczy, że realizacja programów będzie początkiem stworzenia nowego stylu życia Pomorzan, mody na profilaktykę". Wyraził nadzieję, że działania dotrą też do ludzi młodych, aktywnych zawodowo, którzy będą promować prozdrowotne zachowania w swoich rodzinach, środowisku.

Kostrzewa przyznał, że nie ma jeszcze dopracowanej koncepcji kampanii informacyjno-edukacyjnej. - Postaramy się być bardzo widoczni, żeby każdy mieszkaniec Pomorza przynajmniej kilka razy w czasie trwania akcji zderzył się z informacją o konieczności wykonywania takich badań - podkreślił.

Członek zarządu woj. Pomorskiego odpowiedzialny za opiekę zdrowotną Paweł Orłowski zwrócił uwagę, że samorząd w najbliższych latach na działania profilaktyczne zamierza przeznaczyć z funduszy unijnych ok. 80 mln zł. - Po raz pierwszy na poziomie regionu podjęliśmy się stworzenia programów prozdrowotnych - dodał. Pieniądze mają być przeznaczone na działania związane z cukrzycą, schorzeniami kardiologicznymi oraz czynnikami ryzyka w miejscu pracy. Projekty mają być realizowane w latach 2018-2021.

W minionym sezonie letnim w ramach akcji "Pomorskie dla zdrowia" z bezpłatnych badań, konsultacji dermatologicznych, porad dietetyków i szkoleń ratownictwa medycznego skorzystało prawie 3,5 tys. osób na plażach w Brzeźnie, Gdyni i Ustce oraz we Wdzydzach Kiszewskich. Celem akcji była promocja zdrowego i bezpiecznego wypoczynku na słońcu. W czasie badań wykryto ponad pięćset nieprawidłowości. Przebadano dermatoskopem prawie 400 osób; dermatolodzy stwierdzili niepokojące zmiany u 44 osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum