Pomorskie: numer 112 zgłasza się, ale nie tak, jak powinien

Autor: Dziennik Bałtycki, PAP/Rynek Zdrowia • • 09 listopada 2012 11:29

Osoby dzwoniące w Pomorskiem pod nr 112 z telefonu stacjonarnego połączą się ze strażą pożarną. Te, które zadzwonią z telefonu komórkowego - skontaktują się z policją. Powinno być na odwrót - uważają strażacy.

Pomorskie: numer 112 zgłasza się, ale nie tak, jak powinien
Jak podaje Dziennik Bałtycki, strażacy wskazują na powodujący chaos system, który sprawia, że osoby dzwoniące z telefonu stacjonarnego łączą się ze strażą pożarną, a telefonujące z komórki rozmawiają z policją. W opinii strażaków, powinno być na odwrót, gdyż z telefonu komórkowego dzwoni się często będąc w terenie, np. zgłaszając wypadek drogowy. Ich zdaniem, każdy telefon pod nr 112 powinien trafić do jednego centrum dyspozycyjnego.

Pomorski Urząd Wojewódzki zapewnia, że prowadzone są prace nad usprawnieniem obsługi zgłoszeń na numer 112. Dla poprawienia jego działania niezbędne jest stworzenie jednolitego systemu teleinformatycznego, który pozwoli na zintegrowanie służb dyżurnych powołanych do niesienia pomocy.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl

Miastami, w których najłatwiej dodzwonić się na numer alarmowy są Poznań, Wrocław, Gdańsk, Olsztyn, Kraków i Kielce. Działające tam Wojewódzkie Centra Powiadamiania Ratunkowego sprawnie odbierają zgłoszenia na nr 112. Zintegrowany System Powiadamiania Ratunkowego w Polsce, obejmujący szesnaście Wojewódzkich Centrów Powiadamiania Ratunkowego i dodatkowe w Radomiu, ma zacząć funkcjonować w całym kraju do końca 2013 r.

Obecnie, zgodnie z ujednoliconą procedurą, operator odbierając zgłoszenie, zbiera równocześnie podstawowe dane rozmówcy i ma możliwość nawiązania kontaktu z policją, strażą pożarną lub pogotowiem. Przekazuje zgłoszenie odpowiednim służbom i zapisuje dane na specjalnej "formatce". W przyszłości to ona, wraz z mapą miejsca zdarzenia, trafi bezpośrednio do ratowników.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum