Pomorskie: nie ma potrzeby ogłaszania epidemii grypy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 listopada 2009 14:33

Sytuacja w woj. pomorskim po śmierci mężczyzny - u którego stwierdzono obecność wirusa A/H1N1 - oraz wzroście liczby zachorowań na schorzenia grypopochodne w regionie, nie wymaga wprowadzenia nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa - uważa lekarz wojewódzki Jerzy Karpiński.

Po poniedziałkowym (16 listopada) posiedzeniu wojewódzkiego sztabu antykryzysowego Karpiński podkreślił, że nie ma powodu ogłaszania stanu epidemii grypy, ale trzeba monitorować sytuację.

Powołując się na dane Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, lekarz wojewódzki poinformował, że w ciągu trzech tygodni liczba zachorowań grypopochodnych wzrosła w województwie z ok. 3 tys. do ponad 5,6 tys. Zgodnie z przepisami stan epidemii wojewoda może ogłosić, jeśli liczba ta przekroczy 50 tysięcy.

W tym tygodniu mają być znane wyniki sekcji zwłok 37-letniego mężczyzny, który zmarł w piątek w Gdańsku i u którego stwierdzono obecność wirusa A/H1N1. Jerzy Karpiński poinformował, że czeka także na wyniki sekcji zwłok 27-letniej mieszkanki Gdańska, która zmarła 8 listopada; była w zaawansowanej ciąży.

Ciężarna trafiła do szpitala z obustronnym zapaleniem płuc. Dziecka także nie udało się uratować. Jego zdaniem, w przypadku ciężarnej raczej nie uda się jednoznacznie potwierdzić obecności wirusa A/H1N1, ponieważ lekarze nie zabezpieczyli wymazów niezbędnych do takiego badania.

Dyrektor Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych w Gdańsku Ewa Bonk-Woźniakiewicz poinformowała, że w szpitalu hospitalizowanych jest obecnie siedem osób z objawami grypy o ostrym przebiegu. Od dziś do odwołania zostały wstrzymane odwiedziny w szpitalu zakaźnym w Gdańsku.

Jerzy Karpiński zapewnił, że posiadane zasoby leków i sprzętu wystarczą w Pomorskiem na „sytuację standardową” pod względem liczby zachorowań. – Przy zwiększonej liczbie na pewno będziemy musieli zwrócić się o dodatkowe zakupy leków i szczepionek – stwierdził lekarz wojewódzki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum