Pomorskie: na 10 cmentarzach będą kwestować na rzecz hospicjum
Ponad 400 wolontariuszy na dziesięciu cmentarzach w Gdańsku, Pruszczu Gdańskim i Straszynie będzie od piątku (30 października) do poniedziałku (2 listopada) kwestować na rzecz podopiecznych Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza.

Kwesta jest główną częścią akcji "Zapalmy Światło dla Hospicjum" organizowanej przez Fundację Hospicyjną i ma wyrażać solidarność z podopiecznymi gdańskiego Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC - najstarszej placówki paliatywno-hospicyjnej na Pomorzu. W kweście na cmentarzach swój udział zapowiedzieli m.in. Henryka Krzywonos-Strycharska, Adam Korol, Darek Michalczewski, Artur Siódmiak i piłkarze Lechii Gdańsk.
Anna Włodkowska, koordynator wolontariatu w Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza powiedziała, że zebrane pieniądze będą przeznaczone przede wszystkim na sfinansowanie bieżących potrzeb domowego hospicjum dziecięcego i dla dorosłych. Pod opieką domowych hospicjów jest 35 dzieci i ok. 90 dorosłych.
Przebywający w swoich domach chorzy są odwiedzani przez lekarza, pielęgniarkę czy rehabilitanta. Gdańskie hospicjum opiekuje się chorymi mieszkającymi w promieniu ok. stu kilometrów od Gdańska. Zaznaczyła, że Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje ok. 66 proc. kosztów funkcjonowania Hospicjum.
Podała, że w tym roku zbiórka odbędzie się na cmentarzach: Łostowickim, Srebrzysko, Garnizonowym, Oliwskim oraz w nekropoliach na Oruni, w Krakowcu i w Nowym Porcie w Gdańsku oraz w Straszynie i na dwóch cmentarzach w Pruszczu Gdańskim.
W ubiegłym roku podczas kwesty na cmentarzach na rzecz hospicjum zebrano około 97 tys. złotych, dwa lata temu - ponad 60 tys. zł.
Listopadowa kwesta na cmentarzach jest jedną z dwóch największych akcji organizowanych przez Fundację Hospicyjną. Największą jest organizowana od wielu lat w kwietniu kwesta "Pola Nadziei", w której bierze udział ok. trzech tysięcy wolontariuszy.
Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku to największa na Pomorzu tego typu instytucja. Rocznie trafia do niej ponad 1000 chorych, głównie z Pomorza. W ramach placówki chorzy mogą być objęci opieką stacjonarną w Domu Hospicyjnym, gdzie przebywać mogą 33 osoby z zaawansowaną chorobą nowotworową; mogą też być objęci opieką hospicjum domowego dla dorosłych, z którego w tej chwili korzysta ok. 90 chorych.
Hospicjum opiekuje się też 35 małymi pacjentami w ramach domowego hospicjum dla dzieci. Włodkowska podała, że jest długa kolejka oczekujących na miejsce w placówce.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)