×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pomorskie: na 10 cmentarzach będą kwestować na rzecz hospicjum

Autor: PAP/Rynek Zdrowia29 października 2015 17:58

Ponad 400 wolontariuszy na dziesięciu cmentarzach w Gdańsku, Pruszczu Gdańskim i Straszynie będzie od piątku (30 października) do poniedziałku (2 listopada) kwestować na rzecz podopiecznych Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza.

Pomorskie: na 10 cmentarzach będą kwestować na rzecz hospicjum
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kwesta jest główną częścią akcji "Zapalmy Światło dla Hospicjum" organizowanej przez Fundację Hospicyjną i ma wyrażać solidarność z podopiecznymi gdańskiego Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC - najstarszej placówki paliatywno-hospicyjnej na Pomorzu. W kweście na cmentarzach swój udział zapowiedzieli m.in. Henryka Krzywonos-Strycharska, Adam Korol, Darek Michalczewski, Artur Siódmiak i piłkarze Lechii Gdańsk.

Anna Włodkowska, koordynator wolontariatu w Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza powiedziała, że zebrane pieniądze będą przeznaczone przede wszystkim na sfinansowanie bieżących potrzeb domowego hospicjum dziecięcego i dla dorosłych. Pod opieką domowych hospicjów jest 35 dzieci i ok. 90 dorosłych.

Przebywający w swoich domach chorzy są odwiedzani przez lekarza, pielęgniarkę czy rehabilitanta. Gdańskie hospicjum opiekuje się chorymi mieszkającymi w promieniu ok. stu kilometrów od Gdańska. Zaznaczyła, że Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje ok. 66 proc. kosztów funkcjonowania Hospicjum.

Podała, że w tym roku zbiórka odbędzie się na cmentarzach: Łostowickim, Srebrzysko, Garnizonowym, Oliwskim oraz w nekropoliach na Oruni, w Krakowcu i w Nowym Porcie w Gdańsku oraz w Straszynie i na dwóch cmentarzach w Pruszczu Gdańskim.

W ubiegłym roku podczas kwesty na cmentarzach na rzecz hospicjum zebrano około 97 tys. złotych, dwa lata temu - ponad 60 tys. zł.

Listopadowa kwesta na cmentarzach jest jedną z dwóch największych akcji organizowanych przez Fundację Hospicyjną. Największą jest organizowana od wielu lat w kwietniu kwesta "Pola Nadziei", w której bierze udział ok. trzech tysięcy wolontariuszy.

Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku to największa na Pomorzu tego typu instytucja. Rocznie trafia do niej ponad 1000 chorych, głównie z Pomorza. W ramach placówki chorzy mogą być objęci opieką stacjonarną w Domu Hospicyjnym, gdzie przebywać mogą 33 osoby z zaawansowaną chorobą nowotworową; mogą też być objęci opieką hospicjum domowego dla dorosłych, z którego w tej chwili korzysta ok. 90 chorych.

Hospicjum opiekuje się też 35 małymi pacjentami w ramach domowego hospicjum dla dzieci. Włodkowska podała, że jest długa kolejka oczekujących na miejsce w placówce.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze