×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pomorskie: lekarze uratowali mężczyznę w stanie skrajnego wychłodzenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia09 stycznia 2019 16:37Aktualizacja: 09 stycznia 2019 16:46

Lekarzom ze Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie udało się uratować około 50-letniego mężczyznę w stanie głębokiej hipotermii. Pacjent z zapaleniem płuc przebywa na oddziale intensywnej terapii i jest przytomny.

Pomorskie: lekarze uratowali mężczyznę w stanie skrajnego wychłodzenia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ordynator oddziału kardiochirurgii Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie dr Krzysztof Jarmoszewicz powiedział w środę PAP, że mężczyzna trafił do lekarzy w stanie skrajnej hipotermii.

- Ciało pacjenta było wychłodzone do temperatury 22 stopni Celsjusza. Przy takiej temperaturze dochodzi do zatrzymania akcji serca, oddechu i braku przytomności. Osoba została znaleziona przez spacerowiczów w parku, wcześniej spożywała alkohol. Mężczyzna trafił do nas dosłownie w ostatniej chwili - wyjaśnił Jarmoszewicz.

Ratowanie mężczyzny lekarze rozpoczęli od resuscytacji, a następnie przeszli do ogrzewania krwi za pomocą specjalistycznego sprzętu medycznego. Proces doprowadzenia do właściwej dla człowieka temperatury ciała trwał kilkanaście godzin.

- Pacjent przebywa teraz na OIOM-ie. Jego narządy pracują prawidłowo, choć prawdopodobnie ma zapalenie płuc, bo oddechowo nie jest zbyt wydolny. Ma świadomość, można z nim rozmawiać, nie doznał uszkodzeń centralnego układu nerwowego - dodał lekarz z wejherowskiego szpitala.

PAP - Robert Pietrzak

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum