×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pomorskie: lekarze niechętnie przepisują dzieciom antybiotyki ze zniżką

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 25 kwietnia 2012 15:46Zaktualizowano: 25 kwietnia 2012 15:47

Rodzice dzieci leczonych w poradniach pediatrycznych zgłaszają przypadki, w których lekarze odmawiają przepisania małym pacjentom recept z 50-procentową zniżką.

Pomorskie: lekarze niechętnie przepisują dzieciom antybiotyki ze zniżką
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podaje Dziennik Bałtycki, chociaż choremu dziecku przysługuje na antybiotyk recepta z 50-proc. zniżką, lekarze wypisują leki ze 100-procentową odpłatnością.

Tłumaczą, że NFZ żąda, by lekarz, przed przepisaniem antybiotyku, wykonał pacjentowi antybiogram, a za wystawienie zniżkowej recepty bez tego dokumentu grozi mu finansowymi karami.

Beata Pawłowska, pediatra i wicedyrektor ds. medycznych Nadmorskiego Centrum Medycznego w Gdańsku wskazuje, że w myśl nowej ustawy refundacyjnej, lekarz, zlecając pacjentowi lek refundowany, musi przestrzegać zapisów zawartych w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Czytaj też.Refundacja antybiotyków tylko wtedy, gdy stosowane są ściśle wedle wskazań producenta?

Fundusz wyjaśnia natomiast, że lekarzom nie grożą żadne kary za przepisanie dziecku antybiotyku z 50-procentową zniżką. Dziennik Bałtycki cytuje wypowiedź prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza: -  Gdy dziecko ma na przykład zapalenie płuc, nie wolno lekarzowi czekać na wynik posiewu czy antybiogram i NFZ wcale tego nie wymaga, to jakieś bzdury.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum