×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pomorskie: kolejny szpital oferuje poród z gazem rozweselającym

Autor: Gazeta Kartuska, RZ/Rynek Zdrowia06 marca 2012 13:15

Do coraz liczniejszej grupy szpitali stosujących podtlenek azotu (gaz rozweselający) na porodówkach dołączyło Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Kartuzach.

Pomorskie: kolejny szpital oferuje poród z gazem rozweselającym
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Gaz dozuje położna, ale pacjentka ma też prawo pięciokrotnie zaaplikować go sobie sama. Póki co, zainteresowanie jest niewielkie (1-2 porody tygodniowo), co można tłumaczyć niewiedzą na temat działania i składu gazu - informuje Gazeta Kartuska.

W przypadku gazu rozweselającego nie można mówić o znieczuleniu, a jedynie o uśmierzeniu bólu podczas porodu. O rosnącej popularności tej metody decyduje coraz większe zapotrzebowanie ze strony kobiet oraz mocniejsze ukierunkowanie szpitali na oferowanie pacjentkom usług, których poszukują.

Atutem jest też wygodniejszy obecnie sposób aplikacji podtlenku azotu. Do niedawna konieczne było wspomaganie klasycznym aparatem do znieczuleń, który mieszał dwa gazy w proporcji 50/50 proc. Obecnie dostępny jest produkt medyczny w postaci jednej butli z gotową mieszanką.

Wykorzystywanie gazu rozweselającego do uśmierzania bólu porodowego jest w dużym stopniu spowodowane ograniczeniem w zakresie zastosowania znacznie droższego znieczulenia przewodowego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum