Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 28-04-2009 08:30

Pomorskie gotowe do walki ze świńską grypą

Lekarze rodzinni w pogotowiu, ulotki rozdawane na lotniskach, trzy szpitale z punktami konsultacyjnymi. Tak właśnie Pomorskie przygotowuje się do odparcia wirusa świńskiej grypy...

– Gorączka, osłabienie, bóle mięśni i kaszel, suche gardło, czasem nudności i biegunka. To objawy ludzkiej grupy, takie same obserwujemy przy grypie świńskiej. Niepokoić się nimi powinny jednak tylko te osoby, które wróciły z krajów ryzyka, czyli z Meksyku i USA lub miały kontakt z osobami, które w tych krajach niedawno były. Nie straszmy się nawzajem, na razie zagrożenie tym wirusem w Polsce jest niewielkie - mówi Gazecie Wyborczej Andrzej Jagodziński, zastępca państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Gdańsku.

W Europie wirusa wykryto po kilkudziesięciu godzinach od momentu ogłoszenia epidemii choroby w Meksyku. Przypadki zachorowań odnotowano już w Danii, Hiszpanii oraz Szwecji. Choć do Polski wirus jeszcze nie dotarł, to inspektorzy sanitarni i władze województw na taką ewentualność muszą być przygotowane. W Pomorskiem przygotowane zostały zapasy leków wzmacniających odporność i osłabiających wirusa.

– Wszyscy lekarze pierwszego kontaktu, do których najprędzej trafią chorzy, wiedzą, jak obserwować pacjenta i gdzie kierować go w razie podejrzeń. Wyznaczono szpitale z punktami konsultacyjnymi, w których osoby zaniepokojone swoim stanem mogą skorzystać z porady lekarza. To: Pomorskie Centrum Traumatologii Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, Szpital Specjalistyczny Świętego Wojciecha na Zaspie i Szpital Miejski im. J. Brudzińskiego w Gdyni - mówi Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki.

Zwiększa się zainteresowanie wirusem...

– Mamy coraz więcej telefonów w sprawie świńskiej grypy. Ludzie pytają o to, czy można jeść mięso wieprzowe, jak się chronić przed grypą, jak się nie zarazić. Wszystkich uspokajamy – dodaje Anna Obuchowicz, rzecznik wojewódzkiego sanepidu