Pomorskie: czy ratownicy będą uczyć się angielskiego na Euro 2012?

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 19 września 2011 11:34

Blisko 98 proc. ratowników medycznych z Pomorza nie ma szans na kurs języka angielskiego prowadzony w ramach projektu Akademia Euro, ponieważ pracują oni w pogotowiu na kontrakcie.

Pomorskie: czy ratownicy będą uczyć się angielskiego na Euro 2012?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Tymczasem, zgodnie z kryteriami tego projektu przyjętymi w województwie pomorskim, bezpłatna nauka języka należy się tylko ratownikom zatrudnionym na etacie. Problem w tym, że wśród 668 medycznych ratowników w nadmorskim regionie "etatowców" policzyć można na palcach jednej ręki - donosi Dziennik Bałtycki.

Roman Zaborowski, wojewoda pomorski, uważa, że możliwość nauki języka angielskiego powinni mieć wszyscy ratownicy medyczni bez względu na formę zatrudnienia. Tymczasem Pomorski Urząd Marszałkowski twierdzi, że nie tylko nie narzucał Akademii Euro obecnej formuły projektu, ale również sugerował jego tryb związany z udzielaniem pomocy publicznej, co umożliwiłoby naukę angielskiego też osobom samozatrudnionym.

- W opinii wojewody program powinien być dostępny bez względu na formę zatrudnienia. Trzeba jednak zbadać, czy istnieją możliwości zmiany regulaminu projektu, który jest realizowany przez Spółkę PL. 2012. Wszystkim powinno zależeć, aby osoby, które będą udzielały pomocy podczas Euro 2012, mogły doskonalić znajomość języków obcych - wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Roman Nowak, rzecznik prasowy wojewody pomorskiego.

Według Małgorzaty Pisarewicz, rzeczniczki prasowej UM, założenia projektu Akademia Euro, którego celem jest m.in. podniesienie kompetencji językowych osób związanych z obsługą ruchu turystycznego na Pomorzu, zostały w całości opracowane przez jego realizatora, czyli spółkę PL.2012.

Na podstawie zasad określonych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Urząd Marszałkowski mógł umożliwić ich realizację w dwóch alternatywnych trybach: jako dofinansowanie bezpłatnych szkoleń dla dorosłych osób pracujących lub jako dofinansowanie szkoleń i doradztwa dla przedsiębiorstw, w tym osób prowadzących działalność gospodarczą. W tym ostatnim przypadku uczestnicy szkoleń musieliby pokryć z własnych środków minimum 20 proc. wartości szkolenia, w którym uczestniczą.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum