Pomorskie: coraz więcej przypadków zakażenia salmonellą

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2017 15:54

W całej Polsce wzrasta liczba zatruć spowodowanych salmonellą. Najwięcej przypadków zachorowań notuje się w województwach lubelskim i pomorskim.

Pomorskie: coraz więcej przypadków zakażenia salmonellą
W Pomorskiem z roku na rok liczba osób zakażonych salmonellą wzrasta Fot. Archiwum

W Pomorskiem z roku na rok liczba osób zakażonych salmonellą wzrasta. W 2014 r. było ich 479, w 2015 - 540, a w 2016 - 785. Od początku br. odnotowano już 143 przypadki choroby - informuje Dziennik Bałtycki.

Anna Obuchowska, zastępca pomorskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego zauważa, że liczba zachorowań jest największa w okresie letnim. W pierwszej połowie br. największą zapadalność można było zaobserwować w powiatach wejherowskim, nowodworskim, kwidzyńskim i człuchowskim.

W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się dzieci do dziewiątego roku życia, osoby starsze i pacjenci z chorobami przewlekłymi. Źródłem zakażenia są głównie zwierzęta, ale zarazić można się także od człowieka zakażonego, który wydala bakterie z kałem.

Zakażenie może szerzyć się pośrednio, głównie przez żywność zakażoną pierwotnie lub wtórnie - poprzez skażone sprzęty kuchenne, maszyny, urządzenia używane podczas przerobu, produkcji, transportu, magazynowania czy sprzedaży żywności.

Do objawów zatrucia salmonellą należą ból brzucha, ból głowy, wymioty, biegunka i podwyższona temperatura.

Więcej: dziennikbaltycki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum