Pomorskie: coraz więcej chętnych do wykonania testu. Potrzebne nowe punkty pobrań wymazów?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 sierpnia 2020 12:46

Rośnie zainteresowanie mieszkańców Pomorza testami w kierunku SARS-CoV-2. Pacjenci z Trójmiasta skarżą się jednak na długie oczekiwanie na badania w centrach testowych Covid-19. Aby je wykonać trzeba pokonać wiele przeszkód (żeby się dodzwonić i umówić na test), a następnie czekać co najmniej kilka dni na pobranie wymazu.

Pomorskie: coraz więcej chętnych do wykonania testu. Potrzebne nowe punkty pobrań wymazów?
Rozważana jest możliwość otwarcia kolejnych centrów testowych w województwie Fot. Shutterstock

Jak tłumaczą przedstawiciele Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, problemy te wynikają z kilku przyczyn. Od kilku dni - w związku z tym, że na Pomorzu jest coraz więcej zakażonych - chętnych na przebadanie się przybywa. Jednocześnie w ostatnim czasie aż 10 z 16 pracowników call center znalazło się na kwarantannie - informuje Gazeta Wyborcza.

Jak mówi Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK, szpital wydłuża godziny pracy swoich centrów testowych walk-i drive-thru. To pozwoli zwiększyć liczbę pobranych wymazów oraz skrócić czas oczekiwania na badanie. Dodatkowo trwają ostatnie prace nad rozwiązanie informatycznym umożliwiającym wstępną selekcję osób, które faktycznie wymagają wykonania testu, co z kolei usprawni działanie call center.

Do tej pory w namiocie przy gdańskim stadionie pobrano 3960 wymazów (działa od 27 kwietnia), w module przy UG (działa od 18 maja) - 2149 , w Słupsku - 1029 wymazów, a w Chojnicach - 1491.

Jak mówi Marcin Tymiński z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, obecnie rozważana jest możliwość otwarcia kolejnych centrów testowych w województwie.

Więcej: trojmiasto.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum