Pomorskie: blisko pół tysiąca pacjentów skorzystało w tym roku z dogoterapii

Autor: Dziennik Bałtycki/ Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2019 12:57

Podczas zabawy z psem nasz organizm produkuje więcej oksytocyny, a wydzielanie kortyzolu, zwanego hormonem stresu, obniża się. To z tego powodu dogoterapia, tj. zajęcia z udziałem wyszkolonych psów, staje się coraz bardziej popularną formą rehabilitacji i wsparcia leczenia.

Dogoterapia to zajęcia z udziałem wyszkolonych psów Fot. PCM

Od 2017 roku Fundacja “Dr Clown” i firma Mars Polska organizują spotkania, podczas których chorzy mają możliwość kontaktu z wyszkolonymi psami - informuje Dziennik Bałtycki.

Do tej pory na Pomorzu w zajęciach dogoterapii wzięli udział między innymi podopieczni i pacjenci Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Gdańsku, Kliniki Hematologii i Onkologii przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku oraz Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Starogardzie Gdańskim.

Z tej formy wsparcia mogło skorzystać w 2019 roku w Pomorskiem ok. 500 chorych. Podobne zajęcia odbywają regularnie w w Szpitalu im. Kopernika w Gdańsku.

Psy nie są jedynymi zwierzętami biorącymi udział w zajęciach rehabilitacyjnych. W tym roku UCK w Gdańsku organizowało pionierskie turnusy rehabilitacyjne dla pacjentów kardiologicznych. Chorzy brali udział w zajęciach z jazdy konnej. W ćwiczeniach chodziło nie tylko o aktywizację fizyczną chorych, ale także o redukcję stresu.

Więcej: dziennikbaltycki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum