Pomorskie: Centrum Zdrowia Psychicznego będzie, ale za pół roku

Autor: Głos Pomorza,MS/Rynek Zdrowia • • 21 listopada 2012 11:24

Centrum Zdrowia Psychicznego powstanie do półrocza – zapowiedziała w poniedziałek (19 listopada) podczas wizyty w Słupsku Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego. To sześciomiesięczne opóźnienie, zgodnie z pierwotną koncepcją Centrum miało ruszyć jeszcze w tym roku.

Pomorskie: Centrum Zdrowia Psychicznego będzie, ale za pół roku

Centrum Zdrowia Psychicznego  ma mieścić w poszpitalnych obiektach przy ul. Obrońców Wybrzeża. Niestety plany jego budowy pozostają na papierze, a, jak przyznają przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, powodem opóźnień jest brak pieniędzy.

Potwierdza to prof. Marek Jarema, krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii. W jego ocenie harmonogram wdrożenia  Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, który został przyjęty 28 grudnia 2010 roku, nie jest realizowany.

-  Zgodnie założeniami narodowego programu za utworzenie sieci centrów odpowiadają władze samorządowe. Niestety te przygotowują plany, programy działania centrów, ale nie spieszą się z ich wdrażaniem. Zawsze na końcu stwierdzają, że nie mają środków na jego realizację - relacjonuje.

I dodaje: - Trudno nie przyznać im racji. Obecne finansowanie psychiatrii jest na poziomie 25-30 proc. poniżej ponoszonych kosztów. W tej sytuacji zakłady opieki zdrowotnej nie mają szans, aby się zbilansować, a co dopiero wyjść na plus - podsumowuje konsultant krajowy.

W jego ocenie problem mają rozstrzygnąć rozporządzenia wykonawcze Ministerstwa Zdrowia, które określą, za co ma zapłacić NFZ, a co powinny sfinansować samorządy.

Władze województwa pomorskiego wstępne koszty związane z przystosowania obiektu do potrzeb działania Centrum oszacowały na 10 mln zł. Ale nie jest to ostateczna kwota. Ile tak naprawdę Centrum Zdrowia Psychicznego będzie kosztować, dowiemy się, kiedy opracowany zostanie kosztorys na podstawie projektu budowlanego. Przetarg na projekt ma zostać wkrótce ogłoszony. ZOZ czeka tylko na zgodę zarządu województwa - pisze Głos Pomorza.

Do zrobienia jest dużo. Poszpitalny budynek należy zaadaptować na potrzeby odpowiadające placówce zajmującej się zdrowiem psychicznym. Konieczne są np. specjalne okna, gniazdka elektryczne czy sale terapeutyczne. 

Jak podaje gazeta, zgodnie z planem, w głównym budynku zostaną umieszczeni pacjenci, którzy teraz są hospitalizowani przy ul. Morcinka oraz poradnie i oddziały dzienne z ul. Wojska Polskiego. Na Obrońców Wybrzeża trafiłby też całodobowy oddział terapii uzależnienia od alkoholu z Lubuczewa. W dwóch pozostałych poszpitalnych obiektach przy ul. Obrońców Wybrzeża znalazłyby się domy opieki społecznej prowadzone przez słupski samorząd.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum