Pomorskie: 4 ofiary śmiertelne pożaru w hospicjum, 22 osoby w szpitalu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 stycznia 2020 09:37

W wyniku pożaru w hospicjum w Chojnicach (woj. pomorskie), do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek (5/6 stycznia), 4 osoby zmarły, a 22 trafiły do szpitali - przekazał PAP rzecznik komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku st. bryg. Marian Hinca.

Fot. archiwum PTWP (zdj. ilustracyjne)

Hinca podał, że pożar wybuchł ok. godz. 3.10. Potwierdzona jest śmierć czterech osób. 22 osoby trafiły do szpitali w Chojnicach i w Człuchowie), wśród nich dwie osoby personelu i dwóch policjantów.

Starszy brygadier Marian Hinca poinformował, że wszyscy zostali ewakuowani z budynku i są pod opieką. - Bezpośrednie działania gaśnicze są zakończone, ale trwają czynności popożarowe - podał. 

Na miejsce pożaru skierowano 14 zastępów straży pożarnej, policję oraz służby medyczne. Oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku kom. Michał Sienkiewicz potwierdził PAP, że w wyniku pożaru cztery osoby zmarły, a 22 trafiły do szpitala, w tym policjant, który brał udział w ewakuacji, ponieważ zatruł się tlenkiem węgla. 17 osób zostało przewiezionych do szpitala w Chojnicach, a 5 - do szpitala w Człuchowie.

Pożar powstał w jednym z pomieszczeń hospicjum. - Wstępnie ustalono, że przyczyną mogło być zaprószenie ognia przez jednego z podopiecznych, który prawdopodobnie palił papierosa - powiedział PAP Sienkiewicz.

Policja będzie prowadziła dalsze śledztwo w tej sprawie. - Będziemy wykonywali szczegółowe oględziny, powołamy biegłego z zakresu pożarnictwa i wtedy będziemy mogli potwierdzić wstępne informacje - dodał Sienkiewicz.

- Na miejsce pożaru hospicjum pojechał wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Tomasz Komoszyński - przekazał PAP dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Jerzy Jakubowski.

Do Chojnic ma przyjechać również jeden z wicemarszałków województwa pomorskiego.

Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster zapowiedział, że w związku z pożarem w hospicjum ogłosi dwudniową żałobę w mieście. Ma ona potrwać do środy wieczorem. Życie osób, które zostały przewiezione do szpitali, nie jest zagrożone - poinformował.

Jak mówił, skontaktował się z rodzinami wszystkich 24 osób, które w czasie wybuchu pożaru znajdowały się w budynku hospicjum przy ul. Strzeleckiej w Chojnicach. - Informowałem ich, w jakim szpitalu znajdują się ich krewni - w Chojnicach czy w Człuchowie, i na jakim oddziale przebywają - powiedział.

Finster poinformował, że życie osób, które zostały przewiezione do szpitali, nie jest zagrożone.

W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chojnicach wciąż trwa posiedzenie z udziałem wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha.

PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum