Pomorskie: 1,6 mln zł wsparcia dla szpitali i nowe miejsca dla chorych na COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 października 2020 08:00

W związku z pogarszająca się sytuacją epidemiczną w regionie marszałek pomorski i prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni skierowali do wojewody list, w którym zadeklarowali m.in. gotowość do powiększenia bazy łóżkowej dla pacjentów zakażonych koronawirusem i przekazania 1,6 mln zł dla szpitali.

Pomorskie: 1,6 mln zł wsparcia dla szpitali i nowe miejsca dla chorych na COVID-19
Według zapowiedzi w placówkach leczniczych podległych marszałkowi do walki z koronawirusem wydzielonych zostanie kolejnych 79 łóżek, w tym 25 respiratorowych. Fot. Shutterstock

Treść pisma do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha udostępniono mediom we wtorek (20 października). Podpisali się pod nim: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski i prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

"Od samego początku epidemii pomorskie samorządy, mimo braku wystarczających kompetencji i wynikających z polityki rządu ograniczeń budżetowych, efektywnie wspierają władze centralne w walce z epidemią, aby skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców regionu" - czytamy w piśmie.

Autorzy listu zwrócili uwagę, że w ostatnim czasie w województwie gwałtowanie wzrosła liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dlatego - jak wyjaśnili - samorząd pomorski chce zabezpieczyć dodatkowe miejsca w szpitalach dla pacjentów chorych na COVID-19. Według zapowiedzi w placówkach leczniczych podległych marszałkowi do walki z koronawirusem wydzielonych zostanie kolejnych 79 łóżek, w tym 25 respiratorowych.

Ponadto władze Gdańska i woj. pomorskiego zadeklarowały gotowość przekazania obiektów Międzynarodowych Targów Gdańskich, zlokalizowanych przy ul. Żaglowej 11, na potrzeby uruchomienia szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19.

Samorządy chcą też wesprzeć finansowo działające w Trójmieście szpitale. Gdańsk przekaże na ten cel 1 mln zł, Gdynia - 500 tys. zł, a Sopot - 100 tys. zł.

Prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni wyrazili gotowość do utworzenia izolatoriów. Miałyby one powstać w Gdańskim Zespole Schronisk i Sportu Szkolnego przy ul. Grunwaldzkiej, w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym przy ul. Energetyków w Gdyni i w Hotelu Stadion Leśny przy ul. Wybickiego w Sopocie.

Według samorządowców konieczne jest także wzmocnienie inspekcji sanitarnej, która - jak podkreślili - jest na skraju wydolności z powodu przemęczenia pracowników i niedoboru kadrowych. W liście do wojewody zapowiedzieli, że oddelegują urzędników do wykonywania zadań sanepidu.

"Pracownicy inspekcji sanitarnej są od wielu miesięcy skrajnie przemęczeni, a także jest ich po prostu za mało w stosunku do ogromu pracy, jaki niesie ze sobą epidemia. Dlatego zapadła decyzja, aby siłami samorządów wesprzeć stan zatrudnienia w służbie zajmującej się walką z epidemią. Oznacza to zarówno wskazanie pracowników, jak i pokrycie ich wynagrodzeń" - wyjaśnili.

Obecnie w szpitalach marszałkowskich przygotowanych jest 517 miejsc dla chorych na COVID-19. Zajętych jest 315 łóżek, 15 pacjentów jest pod respiratorami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum