Polsko-brytyjski zespół: sparaliżowanemu wróciło czucie w nogach

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 października 2014 10:52

Polsko-brytyjski zespół lekarzy przywrócił mężczyźnie z przerwanym rdzeniem kręgowym czucie w nogach i umożliwił pacjentowi postawienie samodzielnie kilku kroków. Wszystko dzięki przeszczepieniu komórek nerwowych odpowiedzialnych za węch.

Polsko-brytyjski zespół: sparaliżowanemu wróciło czucie w nogach

Lekarze z Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadzili w grudniu ubiegłego roku zabieg przeszczepienia komórek nerwowych z nosa do rdzenia kręgowego pacjenta. Chory został dźgnięty nożem w plecy i był sparaliżowany od pasa w dół. 40-letni Darek Fidyka najpierw odzyskał czucie w nogach, a teraz z pomocą chodzika i stelażu może samodzielnie postawić kilka kroków - piszą brytyjskie dzienniki. "The Independent" dodaje, że mężczyzna może teraz również prowadzić samochód i osiągnął większy stopień niezależności.

To pierwszy w historii przypadek, kiedy osobie z przerwanym rdzeniem kręgowym przywrócono kontrolę nad mięśniami. Do regeneracji rdzenia kręgowego wykorzystano tzw. glejowe komórki węchowe. Zwykle pomagają one w odradzaniu się neuronów - między innymi dzięki nim po przeziębieniu odzyskujemy węch. Badania nad tą techniką prowadził brytyjski badacz Geoffrey Raisman, a zabieg we Wrocławiu przeprowadzili polscy chirurdzy pod kierownictwem dr. Pawła Tabakowa.

Naukowcy i chirurdzy zastrzegają jednak, że nie ma 100-proc. pewności, że powrót czucia w nogach pacjenta nastąpił dzięki właśnie tej operacji.

Więcej: wiadomosci.gazeta.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum