×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Polskie laboratoria z certyfikatem w zakresie badań u pacjentów z ostrą białaczką szpikową

Autor: MAK/Rynek Zdrowia06 marca 2020 08:31Aktualizacja: 06 marca 2020 08:33

12 pracowni diagnostycznych odebrało certyfikat standaryzacji placówek laboratoryjnych w zakresie badań mutacji FLT3 u pacjentów z ostrą białaczką szpikową. Projekt wypracowania standardów został zrealizowany pod patronatem Polskiej Grupy ds. Leczenia Ostrych Białaczek u Dorosłych (PALG) we współpracy z Sekcją Hematologii Molekularnej PTGC.

Polskie laboratoria z certyfikatem w zakresie badań u pacjentów z ostrą białaczką szpikową
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Certyfikacja laboratoriów w oparciu o standardy najnowszych, molekularnych badań rekomendowanych przez European Leukemia Network (ELN 2017) ma zapewnić równy dostęp wszystkim pacjentom z ostrą białaczką szpikową do najwyższej jakości badań genetycznych. Ujednolicone standardy diagnostyczne prowadzić będą do optymalizacji leczenia, a tym samym podwyższenia poziomu opieki nad każdym chorym z ostrą białaczką szpikową w Polsce.

Ciągły postęp w dziedzinie badań genetycznych, w tym badań nad ostrą białaczką szpikową, doprowadził do pogłębienia istniejących już klasyfikacji i wyodrębnienia nowych typów choroby, które potwierdza się dzięki diagnozie wybranego markera genetycznego: mutacji lub genu fuzyjnego.

Jednocześnie ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w obszarze nowych terapii przeciw-białaczkowych, w tym rejestracje nowych cząsteczek terapii celowanych. Dlatego już w 2017 roku European Leukemia Network (ELN) przygotowała rekomendacje oparte na opiniach międzynarodowej grupy ekspertów w dziedzinie postępowania diagnostycznego i terapeutycznego w obszarze ostrych białaczek szpikowych.

Aby móc zastosować terapię celowaną u pacjentów z ostrą białaczką szpikową z mutacją FLT3 wymagane jest przeprowadzenie badania przesiewowego w kierunku obecności mutacji FLT3 ITD i TKD w czasie 48-72 godzin od momentu otrzymania materiału. Uzyskana standaryzacja ośrodków laboratoryjnych pozwala na realizację badań w tym czasie.
 
- Dzięki standaryzacji pracownie będą gotowe do wyodrębnienia podgrupy pacjentów z ostrą białaczką szpikową FLT3(+), u których zastosowanie terapii celowanej pozwoli na zwiększenie odsetka remisji hematologicznej. Ocena natomiast AR FLT3 - ITD:wt pozwoli na ustalenie wskazań u chorego do allogenicznego przeszczepu szpiku - mówi dr n. med. Marta Libura, koordynator projektu, odpowiedzialna za kontakt z laboratoriami referencyjnymi oraz ośrodkami klinicznymi PALG.

- Wyniki badania półilościowego AR FLT3 – ITD:wt w kontekście międzynarodowym przedstawiają wyjątkowo duże rozbieżności, co potwierdza UK NQAS - międzynarodowa organizacja akredytująca laboratoria w UK. Po wdrożenie metodologii oznaczeń AR według protokołu Profesora Thiede, wyniki otrzymane przez polskich diagnostów są porównywalne, a na pewno nie odbiegają od tych, uzyskanych przez laboratoria standaryzowane w ramach badania RATIFY - podkreśla dr Marta Libura.

Wręczenie certyfikatów przedstawicielom pracowni diagnostycznych odbyło się 21 lutego 2020 r. podczas corocznego IX Hematology Experts Forum w Warszawie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze