Polskie konsorcjum dołączy do amerykańskiego ośrodka walczącego z rakiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2012 17:02

Polscy i amerykańscy naukowcy będą współpracować w poszukiwaniu nowych leków i metod leczenia raka. Porozumienie w tej sprawie zawarło w poniedziałek (2 lipca) polskie konsorcjum złożone z pięciu uczelni oraz University of Texas MD Anderson Cancer Center.

Amerykański ośrodek jest największym w USA i jednym z największych na świecie centrów zajmujących się leczeniem nowotworów i badań nad rakiem. 

Polskie konsorcjum utworzyło pięć uczelni i instytutów: Centrum Onkologii w Warszawie, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, warszawski Instytut Hematologii i Transfuzjologii, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN oraz Politechnika Śląska w Gliwicach. Będzie ono jednym z 25 podobnych zrzeszonych w różnych krajach ośrodków z jakim współpracuje amerykańska placówka. 

Dr hab. Jacek Guliński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, powiedział, że konsorcjum ma charakter otwarty i mogą do niego wejść kolejne ośrodki. Zapowiedział, że jednym z nich może być nowy ośrodek badawczy w medycynie, na utworzenie którego jeszcze w tym roku zostanie rozpisany konkurs. 

Ministerstwo nauki liczy również na utworzenie nowych programów badawczych. Polskie placówki w ramach współpracy z innymi instytutami europejskimi mogły się starać o uzyskanie dotacji (tzw. grantów) na badania ze środków Unii Europejskiej. 

MD Anderson Cancer Center oczekuje, że polscy pacjenci zostaną włączeni do prowadzonych przez ten ośrodek badań klinicznych nad nowymi lekami.

- Przeprowadza się w nim najwięcej badań klinicznych na świecie, co roku objętych jest nimi 10 tys. pacjentów - powiedział prof. Waldemar Priebe z wydziału terapii eksperymentalnych MD Anderson Cancer Center, jeden z inicjatorów polsko-amerykańskiego porozumienia. 

Dodał, że dzięki współpracy więcej nowych leków onkologicznych będzie można szybciej wprowadzić do użycia w Polsce. A poza badaniami nad nowymi terapiami i lekami może ona obejmować również kształcenie lekarzy oraz udzielanie pomocy niektórym pacjentom. 

Raymond N. DuBois, wiceprezes University of Texas MD Anderson Cancer Center, powiedział, że rak występuje globalnie i walka z nim też powinna być globalna. Przewiduje się, że na raka w jakimś okresie swego życia może zachorować 41 proc. osób - co drugi mężczyzna i jedna trzecia kobiet. 

- Chorób nowotworowych nie można zwalczyć tylko jedną metodą. W skutecznym leczeniu niezbędne jest zastosowanie wielu skutecznych terapii, a ich opracowanie wymaga wieloośrodkowej współpracy. Mamy nadzieję, że przyczyni się do tego porozumienie zawarte między polskim konsorcjum i MD Anderson Cancer Center - podkreślił Raymond N. DuBois. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum