Polskie Towarzystwo Neurologiczne apeluje, aby neurologia stała się priorytetem zdrowotnym

Autor: dziennikzachodni.pl/Rynek Zdrowia • • 12 grudnia 2019 13:40

Polskie Towarzystwo Neurologiczne apeluje, aby neurologia została wpisana na listę dziedzin priorytetowych i stała się priorytetem zdrowotnym państwa. Rząd zadeklarował tymczasem, że priorytetami będą kardiologia i onkologia.

Polskie Towarzystwo Neurologiczne apeluje, aby neurologia stała się priorytetem zdrowotnym
Udar mózgu. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Polskie Towarzystwo Neurologiczne apeluje, aby neurologia została wpisana na listę dziedzin priorytetowych i stała się priorytetem zdrowotnym państwa. 

Praca neurologia jest bardzo wymagająca, jeśli chodzi o poziom kompetencji - wyjaśnia w Dzienniku Zachodnim dr hab. Anetta Lasek-Bal, konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii. Obecnie lekarze po specjalizacji wybierają pracę w opiece ambulatoryjnej lub emigrują do Niemiec. Neurolodzy nie chcą brać nawet po 8 dyżurów miesięcznie. Wolą spokojniejszą i nie gorzej płatną pracę w przychodni, gabinecie.

Obecny rząd zadeklarował, że priorytetami będą kardiologia i onkologia. Tymczasem koszty związane z leczeniem chorób mózgu są większe niż koszty kardiologii, onkologii i diabetologii razem wzięte. 

Neurolodzy, by poprawić tragiczną już sytuację, postulują m.in. wyrównanie w całym kraju dostępu do leczenia chorób neurologicznych (szczególne rażące różnice dotyczą SM). Chcą też zdjęcia ograniczenia czasowego dla hospitalizacji chorych (np. 3 dni dla padaczki, 8 dni dla udaru mózgu), co zwiększy dostęp chorych do szpitala i zmniejszy kolejki oczekujących.

Dziś realia są takie, że pierwszy wolny termin przyjęcia na jeden z najlepszych oddziałów neurologicznych w regionie przypada na maj 2020 roku - zauważa Dziennik Zachodni.

Z zaburzeniami określanymi szeroko jako choroby mózgu żyje w Europie ponad 165 milionów ludzi, liczba ta wciąż wzrasta. Jest to spowodowane nie tylko starzeniem się społeczeństwa, ale także zmianami cywilizacyjnymi. Szacuje się, że jedna na trzy osoby cierpi lub będzie cierpieć z powodu tych zaburzeń. Co ok. 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Co roku udar mózgu zabija ok. 30 tys. Polaków.

Więcej: dziennikzachodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum