Polskie Towarzystwo Kardiologii Prenatalnej: apel do położników - ultrasonografistów ws. rejestru

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2021 21:31

Polskie Towarzystwo Kardiologii Prenatalnej wystosowało apel do położników – ultrasonografistów o zgłaszanie przypadków do Ogólnopolskiego Rejestru Patologii Kardiologicznych u Płodów.

Polskie Towarzystwo Kardiologii Prenatalnej: apel do położników - ultrasonografistów ws. rejestru
Fot. archiwum

W Rejestrze, który powstał w 2004 roku zgromadzone są dane o ponad 8 tys przypadków ciąż z patologią kardiologiczną płodów.

Z danych rejestru wynika, że ponad 80% Polek, pomimo niekorzystnej diagnozy prenatalnej podejmuje decyzje o kontynuacji ciąży. W większości przypadków diagnoza prenatalna decydowała o wyborze miejsca i czasu i sposobu porodu.

Większość noworodków z ciężkimi wadami serca rodzi się bez objawów klinicznych, wiedza pozwola na wdrożenie właściwego postępowania, skrócenie procesu diagnostyki noworodka, przyśpieszenia terminu operacji, skrócenie czasu pobytu noworodka w szpitalu... - czytamy w apelu specjalistów nadzorujących Rejestr.

Jak podają jednym z głównych osiągnięć Rejestru jest analiza nie tylko struktury występowania wad serca płodów w Polsce, ale wprowadzenie nowego systemu klasyfikacji wad serca w oparciu o przewidywany czas podjęcia postępowania u noworodka.

"Opieka nad pojedynczym pacjentem jest nam wszystkim dobrze znana (...) ale pamiętajmy także o zdrowiu publicznym, o konieczności gromadzenia danych do ich dobrej analizy w przyszłości. Jeśli nie zaczniemy tego robić już dziś, jutro nie będziemy w stanie odpowiedzieć na wiele ważnych pytań" - napisali autorzy apelu.

Pełna treść pisma: nil.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze