Polski gabinet okulistyczny w Kamerunie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 września 2013 17:18

Gabinet okulistyczny, w którym będą pracować wolontariusze - okuliści i optometryści z Polski - otworzy wkrótce w Abong-Mbang w Kamerunie polska okulistka, która wcześniej badała wzrok Kameruńczyków i organizowała zbiórkę okularów dla Afrykańczyków.

Polski gabinet okulistyczny w Kamerunie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W ubiegłym roku dr Iwona Filipecka przebadała wzrok ponad 1700 kameruńskich dzieci i 100 osób dorosłych w ramach akcji "Okuliści dla Afryki".

Główny cel drugiej misji "Okulistów dla Afryki" to stworzenie od podstaw gabinetu okulistycznego w kameruńskiej miejscowości Abong-Mbang. Kameruńczycy będą tam mogli bezpłatnie badać i leczyć wzrok oraz dobierać okulary. Wyprawa rozpocznie się 23 września i potrwa trzy tygodnie.

Podczas 3-tygodniowego wyjazdu planuje podłączyć sprzęt i rozpocząć badania dzieci i dorosłych, żeby sprawdzić, czy wszystko prawidłowo działa. W polskim gabinecie Kameruńczycy będą mogli przejść komputerowe badanie wzroku, które precyzyjnie pozwala określić wielkość wady. Do dyspozycji lekarzy będzie także lampa szczelinowa do badania przedniej części oka, wziernik do diagnostyki dna oka i kaseta okularowa do doboru okularów.

W Abong-Mbang działa już gabinet stomatologiczny, który stworzył Konrad Rylski, twórca akcji Dentysta w Afryce. Gabinet działa regularnie dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, nie tylko z Polski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum