Polski etap przygotowań do pierwszego przeszczepu serca na Białorusi

Autor: WOK/RZ • • 15 kwietnia 2009 10:16

Lekarze z Białorusi, przygotowujący się do pierwszego przeszczepu serca w tym kraju, przez dwa tygodnie będą podpatrywać pracę polskich kardiochirurgów w Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.

Pierwszego samodzielnego przeszczepu serca białoryscy specjaliści dokonają w swoim kraju na Białorusi na początku przyszłego roku.

Profesor Aleksander Mrochek z mińskiego Krajowego Centrum Naukowo-Klinicznego „Kardiologia” został laureatem Honorowej Międzynarodowej Nagrody Zaufania „Złoty OTIS 2009” w uznaniu za wysiłek, jaki wkłada, by przeprowadzić pierwszy na Białorusi zabieg przeszczepu serca.

Zgodnie z tradycją Nagrody, laureat uzyskuje wsparcie w osiągnięciu wskazanego celu. Prof. Mrochek poprosił o zorganizowanie szkolenia w Polsce dla dwóch lekarzy specjalistów ze swojego zespołu – Andreia V. Yanushko oraz Andeia V. Valentsiukevicha.

Do 28 kwietnia br. będą oni podpatrywać pracę polskich kardiochirurgów w Instytucie Kardiologii w Warszawie, m.in. prof. Jacka Różańskiego i prof. Jerzego Korewickiego. Zapoznają się również z funkcjonowaniem Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego Poltransplant, które zajmuje się organizacyjną stroną przeszczepiania narządów i podlega Ministerstwu Zdrowia.

Jak podaje magazyn „Belarus”, do tej pory badania i przygotowania do przeszczepu serca na Białorusi przeszło 18 biorców, a takiej operacji potrzebuje 70-90 osób. Białoruś, podobnie jak inne kraje, boryka się z problemem braku dawców.

Pierwszy przeszczep (nerek) na Białorusi wykonano w 1970 r. Niestety, rozwój białoruskiej transplantologii był hamowany m.in. z powodu braku odpowiednich regulacji prawnych oraz oporu moralnego tamtejszego społeczeństwa. Przełomowy okazał się ubiegły i bieżący rok. Uchwalono ustawę o transplantologii, w której rozstrzygnięto m.in. kwestie ochrony serca dawcy oraz prawnego pobrania tego narządu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum