Polski chirurg okulista w Retina Hall of Fame

Autor: PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2018 20:56

Prof. Jerzy Nawrocki, specjalista w dz. okulistyki, trafił do Retina Hall of Fame - grona najwybitniejszych specjalistów zajmujących się choróbami siatkówki oka. Polski okulista zasłynął m.in. wdrażaniem nowych technik chirurgicznych, wykorzystywanych na całym świecie.

Fot. archiwum

Retina Hall of Fame zostało stworzone celem uhonorowania naukowców i lekarzy, którzy poświęcili swoje życie zawodowe innowacjom, badaniom oraz opiece nad pacjentami ze schorzeniami siatkówki. W pierwszym roku istnienia wyróżniono ponad 200 żyjących i nieżyjących okulistów, którzy według gremium złożonego ze sław światowej okulistyki, mieli istotny wkład w leczenie schorzeń siatkówki - poinformował PAP prof. Nawrocki.

Nominacji dokonywali m.in. Mark Humayun - twórca bionicznego oka, Jerald Bovino - założyciel Amerykańskiego Towarzystwa Specjalistów Siatkówkowych (ASRS) oraz ostatni prezydent ASRS Tarek Hassan.

Prof. Jerzy Nawrocki jest na razie jedynym Polakiem w Retina Hall of Fame, a uhonorowanie go tym wyróżnieniem ma związek nie tylko z jego licznymi publikacjami oraz podręcznikami, ale także wdrażaniem przez niego nowych technik chirurgicznych, wykorzystywanych obecnie na świecie.

Zainteresowania naukowe i kliniczne łódzkiego okulisty związane są z problematyką diagnostyki i leczenia chorób siatkówki. - W czasie dotychczasowej pracy klinicznej zajmowałem się leczeniem operacyjnym zaćmy i odwarstwienia siatkówki z zastosowaniem metod konwencjonalnych oraz witrektomii wraz z tamponadą wewnętrzną gazem lub olejem silikonowym - powiedział PAP prof. Nawrocki.

Ekspert zajmował się także problematyką leczenia retinopatii cukrzycowej z zastosowaniem laseroterapii i witrektomii oraz diagnostyką i leczeniem schorzeń plamki. Ważnym elementem jego działalności naukowej i klinicznej jest zastosowanie mikrochirurgii i witrektomii w leczeniu rozmaitych urazów dotyczących zarówno przedniego jak i tylnego odcinka oka.

Prof. Nawrocki przeprowadził pionierskie badania i operacje witrektomii w oczach z powikłaniami ocznymi cukrzycy u pacjentów leczonych dializoterapią z powodu niewydolności nerek.

- Istotnym problemem badawczym i klinicznym jest zastosowanie nietypowych wszczepów soczewek wewnątrzgałkowych w oczach po urazach i wszczepów z barwną protezą tęczówkową - wyjaśnił naukowiec.

W ostatnich latach prof. Nawrocki szczególnie interesuje się diagnostyką OCT oraz leczeniem schorzeń pogranicza szklistkowo–siatkówkowego. W tej dziedzinie prowadzi wieloośrodkowe badania we współpracy z ośrodkami europejskimi i amerykańskim.

- Opracowałem nową metodę leczenia otworów w plamce, która ocenie jest stosowana na całym świecie. To technika odwróconego płatka, pozwalająca na skuteczniejsze leczenie otworów w plamce, czyli w miejscu najlepszego widzenia - stwierdził prof. Nawrocki.

Więcej: PAP - Nauka w Polsce

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum