Polski barometr grypy: prawie 14 tys. zachorowań na dzień

Autor: PAP, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 listopada 2009 09:56

Ponad 97 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę zarejestrowano w Polsce w trzecim tygodniu listopada. W tym samym okresie ubiegłego roku było ich ponad 3 tys. - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny.

Prof. Andrzej Zieliński, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii

Średnia dzienna zapadalność wynosiła 36,4 na 100 tys. osób. To największa liczba zachorowań o tej porze roku w ostatnich latach. Dla porównania, w ubiegłym roku od 16 do 22 listopada potwierdzono 3 tys. 179 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Do tej pory na terenie Polski potwierdzono około 600 przypadków zakażenia wirusem grypy A/H1N1.

Krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii, prof. Andrzej Zieliński potwierdza, że w przypadku 21 mutacji wirusa grypy potwierdzono zmniejszenie ich wrażliwości na lek oseltamiwirum (tamiflu). Zaznaczył też, że te mutacje są nadal wrażliwe na inny lek antywirusowy - zanamiwir (chodzi o lek relenza, dostępny wyłącznie w szpitalach).

Na środę (25 listopada) zaplanowano kolejne posiedzenie Krajowego Komitetu ds. Pandemii Grypy. Warto przypomnieć, że na poprzednim spotkaniu komitet postanowił przekazać do aptek blisko 100 tys. opakowań leku przeciwwirusowego tamiflu. Ale są miasta takie jak np. Opole, gdzie lek wciąż jest niedostępny

Zdaniem Marka Bracha, wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, przyczynę braku tamiflu widzi w zachowaniach pacjentów z okresu ostatnich kilku lat:

–  Sporo aptek narobiło wówczas zapasów tego leku przy okazji „ptasiej grypy” kilka lat temu. Ale ludzie, którzy deklarowali zakup, potem jednak tego nie zrobili. Teraz, kiedy jest zapotrzebowanie na tamiflu, okazuje się, że w listopadzie kończy się termin ważności sprowadzonego wtedy leku, więc aptekarze wolą go nie sprzedawać.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum