×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Polski Związek Niewidomych ws. ograniczania dostępu do leczenia

Autor: MSX/Rynek Zdrowia22 listopada 2013 20:02

Polski Związek Niewidomych protestuje przeciwko ograniczaniu osobom słabowidzącym dostępu do leczenia wzroku i ograniczaniu dostępu do nowoczesnych technologii medycznych ratujących widzenie.

Polski Związek Niewidomych ws. ograniczania dostępu do leczenia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Kierownictwo PZN twierdzi, że przejawem takich praktyk jest działanie Mazowieckiego OW NFZ, który 20 września br. wypowiedział umowę na szpitalne leczenie okulistyczne dobrze ocenianej przez pacjentów warszawskiej placówce Sensor Cliniq.

Powodem takiej decyzji NFZ, jak podaje Fundusz, było pobieranie przez klinikę dodatkowych opłat, które w opinii MOW NFZ ustawa o świadczeniach zdrowotnych, jak i łącząca obie strony umowa, nie przewiduje.

Na skutek tego działania ponad 1000 pacjentów oczekujących na zabiegi przywracające dobre widzenie straciło swoje miejsce w kolejce i zmuszonych jest zapisać się na koniec długich kolejek w innych placówkach posiadających kontrakt z NFZ.

NFZ stoi na stanowisku, że pacjenci mogą mieć refundowane jedynie terapie standardowe a jeśli chcą skorzystać z bardziej zaawansowanych technologii medycznych to muszą w całości pokryć koszty tych terapii - nie mogą uiszczać żadnych dopłat.

Jest to zdaniem PZN bezprawne pozbawianie polskich pacjentów prawa do refundacji i narzucanie konkretnych metod leczenia. Reprezentowani przez PZN pacjenci twierdzą, że chcą być leczeni w najnowocześniejszy sposób i chcą dopłacać do kosztów standardowej terapii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze