Polska wśród krajów z najwyższym odsetkiem samobójstw wśród dzieci i młodzieży

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2019 11:38

W Polsce na 9,9 mln osób w wieku do 24 lat blisko co piąta cierpi z powodu zaburzeń psychicznych. Tymczasem infrastruktura szpitalna to jedynie 34 oddziały psychiatryczne, które funkcjonują w oparciu o umowę z NFZ oraz 419 psychiatrów dziecięcych (dane Naczelnej Izby Lekarskiej).

Polska wśród krajów z najwyższym odsetkiem samobójstw wśród dzieci i młodzieży
W ub.r. samobójstwo popełniło 5 osób w wieku 7-12 lat Fot. Archiwum

Jak wynika z danych opublikowanych przez Komendę Główną Policji, tylko w 2018 roku 746 osób w wieku 13-18 lat i 1143 osoby w wieku 19-24 lat targnęły się na swoje życie. Co więcej, samobójstwo próbowało popełnić również 26 osób w wieku od 7 do 12 lat. To w sumie o 42 przypadki prób samobójczych więcej niż rok wcześniej - informuje Gazeta Wyborcza.

W ub.r. samobójstwo popełniło 5 osób w wieku 7-12 lat, 92 osoby pomiędzy 13. a 18. rokiem życia i 344 osób w wieku 19-24 lat. Zgodnie z danymi Eurostatu, wyniki te plasują nas wśród czterech krajów z najwyższym odsetkiem samobójstw młodych ludzi.

Problem w tym, że nie mogą oni liczyć na szybką pomoc,  bowiem zarówno izby przyjęć jak i oddziały szpitalne psychiatrii dziecięcej są skrajnie przepełnione. W Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie obłożenie potrafi np. sięgać 165 proc.

Przyczyną tej sytuacji jest przede wszystkim nieprzystająca do rzeczywistości wycena świadczeń. Chociaż w przypadku dzieci i młodzieży jest ona wyższa niż w przypadku świadczeń dla dorosłych, to nadal pozostaje ona poniżej kosztów ponoszonych przez szpitale.

Więcej: wiadomosci.gazeta.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum