Polska w czołówce pod względem spożycia narkotyków

Autor: jaslo.naszemiasto.pl/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2013 20:00

17,1 proc. młodych Polaków w wieku 15-34 lata paliło marihuanę w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie "Europejski raport narkotykowy", opracowanego przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA).

Polska w czołówce pod względem spożycia narkotyków
Jak wynika z raportu, 85 mln dorosłych Europejczyków deklaruje używanie narkotyków. Najczęściej sięgają oni po przetwory konopi indyjskich (77 mln), kokainę (14,5 mln), amfetaminę (12,7 mln) i ecstasy (11,4 mln). Mimo że spadła liczba osób używających heroinę, to zwiększył się wskaźnik stosowania amfetaminy dożylnie.

Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich pod względem zażywania ecstasy i amfetamin, jednak młodzi Polacy najczęściej stosują marihuanę, do której dostęp w naszym kraju jest dość łatwy. Na świecie rozpowszechnia się także metamfetamina; heroina jest zastępowana innymi substancjami chemicznymi o podobnym działaniu, a co roku odnotowuje się kolejne zgony z powodu zażywania ecstasy.

Sytuacja narkotykowa nieustannie się jednak zmienia, a to za sprawą nowych substancji psychoaktywnych, tzw. dopalaczy, których w Europie jest coraz więcej. Projektuje się je w taki sposób, aby naśladowały skutki objętych kontrolą narkotyków.

W bieżącym roku do systemu wczesnego ostrzegania UE wpływa średnio jedno zgłoszenie tygodniowo dotyczące nowej substancji. W ubiegłym roku państwa członkowskie UE zgłosiły aż 73 nowe substancje psychoaktywne.

Więcej: http://jaslo.naszemiasto.pl/
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum