Polska w czołówce UE: zakażeni HIV, choć o tym nie wiedzą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2012 12:01

Większość Polaków uważa, że zakażenie HIV ich nie dotyczy i tylko 9 proc. wykonało raz w życiu test na obecność wirusa. Tymczasem, Polska jest w czołówce krajów UE pod względem liczby zakażonych, którzy nie wiedzą o swojej infekcji - przypominają eksperci.

Lekarze, pacjenci i działacze społeczni mówili o tym podczas warsztatów na temat HIV/AIDS w Wesołej pod Warszawą. Specjaliści podkreślali, że HIV może się zakazić każdy, kto prowadzi życie seksualne i ma kontakt z zakażoną krwią. Nie decyduje o tym przynależność rasowa, orientacja seksualna, wyznawana religia, płeć, wiek czy wykonywany zawód.

- Nieprawdą jest, że zakażenie HIV dotyczy tylko osób homoseksualnych, trudniących się prostytucją czy osób podających sobie narkotyki drogą dożylną - podkreślała dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska.

Z przedstawionych przez nią danych wynika, że w ostatnich latach zakażenia wirusem dotyczą głównie osób młodych i przynajmniej w 88 proc. są związane z kontaktami seksualnymi, z czego 29 proc. dotyczy osób heteroseksualnych bez narkomanii dożylnej. Pozostałe 12 proc. stanowią osoby stosujące dożylnie narkotyki (ok. 3 proc.) i osoby u których nakładają się różne ryzyka zakażenia.

Badania prowadzone w krajach UE wskazują, że w Polsce żyje około 35 tys. osób zakażonych wirusem, z czego niewiele ponad 15 tys. jest jej świadoma.  - Oznacza to, że od 50 do 70 proc. Polaków nie wie o swoim zakażeniu - powiedziała Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej. Przypomniała, że osoby nieświadome infekcji HIV 3,5-krotnie częściej zakażają innych niż ci, którzy o niej wiedzą.

- W Polsce ciągle za mało osób odnosi ryzyko zakażenia HIV do własnej osoby. Uważamy, że to nas nie dotyczy, bo np. żyjemy w stałym związku - tłumaczyła Ankiersztejn-Bartczak. Tymczasem, nigdy nie możemy mieć 100-procentowej pewności, że nasz partner się nie zakaził się wcześniej. Rzadko pary robią testy na początku swojego związku.

Jak powiedziała dr Jolanta Popielska z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego WUM, o tym, że HIV może dotyczyć każdego, świadczy fakt, że wśród rodziców dzieci, które zakaziły się tym wirusem od matki (najczęściej podczas porodu) są też osoby dobrze wykształcone i sytuowane.

Czasem okazuje się, że wirusem zakażony był poprzedni partner męża czy żony. Problem w tym, że standardowo od infekcji HIV do rozwoju pełnoobjawowego AIDS (zespół nabytego niedoboru odporności) mija 7-10 lat. Dlatego, tak ważne jest, by kobiety w ciąży lub planujące ciążę, a także ich partnerzy wykonali test w kierunku HIV

Zdaniem prof. Alicji Wiercińskiej-Drapało z Kliniki Hepatologii i Nabytych Niedoborów Immunologicznych WUM, niepokojące jest również to, że w naszym kraju u 40 proc. osób z HIV zakażenie rozpoznaje się w późnym stadium.  - Tymczasem, im wcześniej je wykryjemy, tym większa może być skuteczność podjętego leczenia antyretrowirusowego i tym mniejsze ryzyko, że zakazimy swoich partnerów - podkreśliła specjalistka.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum