Polska ustawiła się w kolejce po 4 mln szczepionek przeciwko grypie A/H1N1

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 września 2009 16:52

Ministerstwo Zdrowia podpisało list intencyjny w sprawie zakupu szczepionek, który zostanie przekazany koncernom farmaceutycznym z listy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Polska ustawiła się w kolejce po 4 mln szczepionek przeciwko grypie A/H1N1
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obecnie trwają rozmowy w sprawie ewentualnego zakupu 4 mln szczepionek przeciw wirusowi grypy A/H1N1. Szczepionkę mają otrzymać, o ile zaszłaby taka potrzeba, personel medyczny, dzieci przewlekle chore - i być może - kobiety w ciąży (decyzja w tej sprawie ma zapaść we wtorek 8 września).

Szczepionka w razie konieczności ma zostać ekstra zamówiona, gdyż może nie być dostępna na rynku tak jak szczepionki przeciw wirusowi sezonowej grypy.

Podpisanie listu intencyjnego zapewniło państwu polskiemu możliwość zakupu szczepionek, w razie gdyby została podjęta taka decyzja. Szczepionka znajduje się obecnie w fazie testów. Tak jak wszystkie produkty lecznicze może mieć działania uboczne, które w tym momencie są jeszcze trudne do przewidzenia. Nie zmienia to faktu, że są nią zainteresowane wszystkie kraje europejskie.

Dzięki podpisaniu listu intencyjnego, w przypadku dopuszczenia szczepionki do obrotu na terenie Unii Europejskiej państwo polskie będzie mogło ją zakupić w razie wystąpienia takiej konieczności.

Osoby, znajdujące się w tzw. "grupach ryzyka", których szczepienie zalecili m.in. eksperci unijnego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia, będą szczepione dwukrotnie. W Polsce jest to grupa niespełna 2 mln osób.

Jak zwrócił uwagę wiceminister zdrowia Adam Fronczak, z tej samej ilości materiału biologicznego, z której uzyskuje się szczepionkę przeciw wirusowi grypy sezonowej, uzyskuje się jedynie 30-40 proc. szczepionki przeciw wirusowi grypy A/H1N1.

Według danych z końca sierpnia na grypę A/H1N1 zachorowało ponad 209 tys. ludzi, zmarło 2 185 osób - najwięcej 1,8 tys. - w Ameryce Północnej. W Europie zachorowało 42,5 tys. osób, a zmarło - 85.

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obawiają się, że wirus może zmutować i przekształcić się w bardziej śmiercionośną odmianę. WHO podkreśla, że na razie nie ma oznak, by tak się stało, lecz przestrzega, że druga fala może być gorsza, bo może objąć większą liczbę osób.

Lekarze na całym świecie zawiadamiają, że nowa grypa przybiera ostrą formę u ludzi młodych i generalnie zdrowych, bo atakuje bezpośrednio płuca, wywołując poważne zaburzenia w oddychaniu.

Eksperci unijnego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia zalecają, by szczepionką przeciw wirusowi A/H1N1 były szczepione osoby powyżej 6. miesiąca życia cierpiące na choroby przewlekłe, kobiety w ciąży i personel medyczny.

Wielka Brytania, najbardziej dotknięta grypą A/H1N1, wytypowała już do szczepień grupę 11 mln osób, z czego 2,1 mln to personel medyczny i socjalny. Francja, Hiszpania i Holandia także zapowiedziały już, że w pierwszej kolejności zaszczepią osoby objęte dużym ryzykiem, a konkretnie personel medyczny, kobiety w ciąży i osoby chore przewlekle.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum