Polska: trudno w więzieniach prowadzić terapię metadonową

Autor: BEX/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2009 12:55

Tylko w czterech miastach zakłady penitencjarne prowadzą dla więźniów terapię substytucyjną z zastosowaniem metadonu.

Jeśli uzależniony zostanie osadzony w więzieniu w mieście w którym brak substytucji, zmuszony jest... do przerwania terapii.

W 2008 roku w czterech zakładach karnych tylko 87 osób mogło uczestniczyć w programach leczenia uzależnień od opiatów. Tymczasem podstawową ofertę leczenia substytucyjnego powinno zapewniać co najmniej 15 zakładów.

– Średnio, osoba skazana, zakwalifikowana do terapii, czeka na miejsce w oddziale terapeutycznym 12 miesięcy - mówi Kajetan Dubiel, dyrektor biura penitencjarnego Centralnego Zarządu Służby Więziennej. - Pomimo, że od 2004 r. zwiększyliśmy z 10 do 15 liczbę oddziałów terapeutycznych opartych na leczeniu abstynencyjnym (w 2008 odbyło w nich terapię 1584 skazanych), kolejka do leczenia metadonem jest coraz dłuższa. Jest to efekt Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 2000 r. która penalizuje posiadanie nawet najmniejszej liczby narkotyków.

Problem z metadonem jest złożony - bywa bowiem też i tak, że policja wyłapuje narkomanów, którzy leczą się samodzielnie. Trafiają potem do aresztów i przed sąd za jego posiadanie, bo w mieście w którym żyją nie ma ośrodków, gdzie można by go zażywać legalnie w ramach terapii.

Dodatkową bolączką jest rozprzestrzenianie się HIV. W Polsce problem leży u podstaw legislacyjnych. Prawo, za posiadanie nielegalnych substancji psychoaktywnych karze bowiem osoby uzależnione i drobnych posiadaczy. W krajach Zachodniej Europy metadon skutecznie ograniczył rozprzestrzenianie się wirusa HIV (badania odnotowały w tej grupie spadek zakażeń o 80 proc.).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum