Polska: ponad połowa nosicieli HIV nie wie, że są zakażeni

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2009 14:30

Nawet mając stałego partnera seksualnego wskazane jest, by wykonać badanie w kierunku HIV.

– Zwykle nie jest to pierwszy i jedyny partner w naszym życiu. A wirus HIV może rozwijać się w utajeniu nawet kilka lat – przestrzega Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes zarządu Fundacji Edukacji Społecznej.

Z badań wynika, że ponad połowa osób w Polsce nie wie o swoim zakażeniu. Dlatego warto wykonać badania na obecność HIV. Możne to zrobić m.in. w dwóch placówkach prowadzonych przez Fundację. Punkty konsultacyjno-diagnostyczne mieszczą się przy ulicy Nowogrodzkiej 82 i przy Żelaznej 79 w Warszawie.

Badania wykonywane są bezpłatnie i anonimowo. Poprzedza je rozmowa z doradcą, który wyjaśnia wszelkie wątpliwości związane z diagnostyką i zakażeniem. 

W punkcie przy ul. Nowogrodzkiej do końca roku wykonując badanie w kierunku HIV można dodatkowo przebadać się w kierunku HCV, czyli obecności wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu C. Badanie to również jest bezpłatne.

Punkt konsultacyjny przy ul. Nowogrodzkiej 82 jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 16 do 20 (w poniedziałek do g.21), a w soboty od g. 10 do 14. Badanie w punkcie przy ul. Żelaznej 79 można wykonać od wtorku do czwartku w godz. 15.30 do 18.30. Wyniki wydawane są następnego dnia po wykonaniu badania.

Oba punkty mieszczą się przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. Finansowane są ze środków Krajowego Centrum ds. AIDS i Urzędu miasta stołecznego Warszawy.

Więcej informacji na temat ich działalności oraz badań można znaleźć pod adresem www.fes.edu.pl .

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum