TVN24/Rynek Zdrowia | 07-05-2009 16:19

Polska: podejrzenie grypy A u kolejnej pasażerki LOT-u

Inspektorzy sanitarni dotarli do większości pasażerów lotu 016 z Nowego Jorku do Warszawy, którym leciała kobieta zakażona wirusem A/H1N1.

- Osoby te nie wykazują objawów choroby - zapewnił wiceminister zdrowia Adam Fronczak. Samolot został już dwukrotnie odkażony. Jak podaje TVN24 napłynęły jednak kolejne wieści o podejrzeniu zakażenia wirusem grypy A.

Do Szpitala Miejskiego w Elblągu trafiła w czwartek 50-letnia kobieta z podejrzeniem zakażenia wirusem A/H1N1. Kobieta wróciła 25 kwietnia z Chicago. Jej próbki badane są w Warszawie. Jak poinformowali lekarze, kobieta jest w dobry stanie.

Jak poinformował Główny Inspektorat Sanitarny, inspektorzy sanitarni skontaktowali się już z większością pasażerów lotu 016 z Nowego Jorku do Warszawy, którym leciała kobieta zakażona wirusem A/H1N1. Wirusa A/H1N1 wykryto u chorej w środę. Chora 58-latka przebywa w mieleckim szpitalu.

- Inspektorzy sanitarni dotarli do wszystkich pasażerów samolotu LOT - poinformował rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar. - W pojedynczych przypadkach inspektorzy kontaktowali się przez rodzinę. Zdarzyło się np., że ktoś zdążył już wylecieć z Polski, albo zmienił miejsce zamieszkania. Jest potwierdzenie, że te osoby czują się dobrze - podkreślił rzecznik GIS.

Dodał, że chociaż badane są kolejne próbki od osób z podejrzeniem nowej grypy, to do tej pory w Polsce nie potwierdzono kolejnych przypadków zakażenia wirusem A/H1N1. Wcześniej wiceminister zdrowia Adam Fronczak zapewnił, że pasażerowie lotu 016 nie wykazują objawów choroby. Do 9 maja ma potrwać aktywny nadzór epidemiologiczny nad tymi osobami.