Polska opieka zdrowotna na dole europejskiej tabeli

Autor: OnetBiznes/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2010 13:02

Według raportu Europejskiego Wskaźnika Zdrowia Konsumenta za 2009 r., na tle systemów opieki zdrowotnej w innych europejskich krajach, Polska wypada bardzo źle.

Europejski Wskaźnik Zdrowia Konsumenta (Euro Health Consumer Index) przygotowuje organizacja Euro Health Consumer Powerhouse, porównująca standardy służby zdrowia w różnych krajach już od 5 lat.

Mamy małą liczbę lekarzy w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, brakuje nam zastosowania rozwiązań elektronicznych w systemie, zapisów do lekarza przez internet, ograniczony jest dostęp do usług medycznych i lekarza pierwszego kontaktu w dniu zgłoszenia - to główne zarzuty wobec polskiego systemu opieki zdrowotnej według raportu.

Najlepszymi i najbardziej przyjaznymi dla pacjenta są Holandia, Dania Islandia i Austria. Najgorzej jest w Bułgarii i Rumunii. Ranking oceniał kilka kategorii, a średnia ważona z poszczególnych kategorii decydowała o miejscu na liście 33 ujętych w raporcie krajów.

W raporcie oceniano: prawa pacjenta i dostęp do informacji, e-zdrowie, wyniki leczenia, zakres i zasięg świadczonych usług oraz środki farmaceutyczne (m.in. refundacje, nowe leki).

Ranking EHCI 2009 ogłosił Holandię jako najlepszy i najbardziej przyjazny pacjentowi kraj. Holandia zdobyła 863 pkt. na 1000 pkt. możliwych do uzyskania, o 44 pkt. więcej niż zajmująca drugie miejsce Dania z 819 pkt. Kolejne miejsca zająły: Islandia – 811 pkt. i Austrię – 795 pkt. Polska znalazła się na 26. miejscu, uzyskawszy 565 pkt.

Więcej: www.biznes.onet.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum