Polska nastolatka z Glasgow chora na grypę H1N1

Autor: scotland.pl/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2009 15:37

U 14-letniej Polki z Glasgow wykryto wirus grypy typu H1N1. Nastolatka zachorowała, a objawy jej choroby były typowo grypowe: ból głowy, katar, kaszel, ból mięśni, gorączka i ogólne osłabienie.

Dziewczynie pobrano wymaz z gardła i nosa, została zbadana przez lekarza rodzinnego i odesłana do domu. Kiedy po tygodniu stan dziecka nie poprawiał się i pojawiły się wykwity w jamie ustnej, rodzice Polki postanowili ponownie udać się do lekarza. Wyniki badań wskazywały na wirusa H1N1.

Nastolatka i jej najbliższa rodzina zostali poddani kuracji preparatem przeciwwirusowym Tamiflu, dzięki któremu stan dziewczyny szybko uległ poprawie. Pozostali członkowie rodziny: rodzice i młodsza siostra nie zarazili się wirusem.

Do końca czerwca w Szkocji zanotowano ponad 1,5 tys. przypadków zarażeń świńską grypą. Od lipca tamtejsze Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o zmianie strategii leczenia choroby.

Odchodzi się od podawania leku osobom, które nie są zarażone, nawet jeśli przebywają w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą. Według szacunków statystycznych jeszcze latem tego roku w samej Szkocji ma dziennie przybywać tysiąc nowych przypadków zachorowań na świńską grypę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum