Polska dziecięca proteza serca będzie wdrażana do praktyki klinicznej

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 14 października 2015 16:53

W zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii pozaustrojowe pompy wspomagania pracy serca dla dzieci - ReligaHeart PED - przechodzą fazę doświadczeń na zwierzętach.

Polska dziecięca proteza serca będzie wdrażana do praktyki klinicznej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przypomnijmy, że ReligaHeart to rodzina od początku do końca polskiej konstrukcji protez serca. ReligaHeart EXT - pozaustrojowa pulsacyjna pompa wspomagania serca dla dorosłych - jest obecnie w fazie badań klinicznych. Do ich zakończenia potrzeba ją wszczepić już tylko 8 pacjentom.

ReligaHeart PED z kolei jest dziecięcą wersją pozaustrojowej pulsacyjnej pompy wspomagania serca, która przechodzi obecnie fazę badań doświadczalnych, czyli 30-dniowych wspomagań serca prowadzonych u zwierząt.

Dwóm świniom wszczepiono  już największą z pediatrycznych pomp (są trzy modele o różnej pojemności wyrzutowej krwi - 45 ml, 30 ml oraz 18 ml) w ubiegłą środę, a tydzień później, 14 października dokonano trzeciego zabiegu.

Zabieg mieli okazję oglądać dziennikarze, zaproszeni także na zorganizowaną z tej okazji konferencję prasową. Jak zapewnia inż. Roman Kustosz, kierownik Pracowni Sztucznego Serca FRK, „pacjentki”, które już od tygodnia funkcjonują z wszczepionymi pozaustrojowymi protezami serca mają się bardzo dobrze.

Oczekiwanym rezultatem serii badań klinicznych, które rozpoczęto w Zakładzie Medycyny Doświadczalnej SUM w Katowicach jest wersja kliniczna urządzenia gotowa do pierwszych eksperymentalnych aplikacji szpitalnych sztucznej protezy serca ReligaHeart PED.

Dziecięca, pozaustrojowa pompa wspomagania serca jest szczególnym projektem, na którego końcowe efekty czekają nie tylko lekarze, ale przede wszyscy mali pacjenci. Jedynymi, stosowanymi obecnie klinicznie protezami serca dedykowanymi dla ratowania dzieci są niemieckie protezy Berlin Heart EXCOR, wszczepiane w wielu krajach.

Niestety, możliwość ich stosowania, zwłaszcza w polskich warunkach, ogranicza ich wysoka ich cena. Prace badawcze nad własnymi konstrukcjami protez serca dla dzieci, prowadzą również Amerykanie zbliżając się do pierwszych prób klinicznych.

Pediatryczny system wspomagania serca ReligaHeart PED jest projektem własnym Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, realizowanym z myślą o dzieciach od 1. roku życia do okresu młodzieńczego. Podobnie jak system wspomagania serca dla dorosłych, będzie mógł być stosowany do wspomagania lewej, prawej lub obu komór serca w przypadkach skrajnej jego niewydolności.

Zadaniem urządzenia jest podtrzymywanie życia w czasie oczekiwania na przeszczep lub odciążenie chorego serca w stopniu pozwalającym na jego regenerację i uniknięcie transplantacji.

Projekt FRK ruszył w 2008 roku. Prototypy pomp przeszły w latach 2010-14 cykl specjalistycznych badań laboratoryjnych, których celem była optymalizacja i weryfikacja ich konstrukcji pod względem eksploatacyjnym, funkcjonalnym i użytkowym.

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze