Polska: dotąd przebadano 19 próbek, wirusa grypy w nich nie bylo

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2009 07:21

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak twierdzi, że przeprowadzone podczas weekendu wizytacje szpitali wykazały, że są one dobrze przygotowane do ewentualnej pandemii grypy A/H1N1. Pierwsze badania próbek PZH ma juz za sobą.

W piątek, sobotę i niedzielę członkowie kierownictwa resortu zdrowia i komitetu pandemicznego wizytowali losowo wybrane lecznice w różnych regionach Polski. Wyniki wizytacji zostaną podsumowane podczas posiedzenia komitetu. Fronczak podkreślił, że nie stwierdzono uchybień.

Fronczak twierdzi, że realizowane są zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego i komitetu pandemicznego, zarówno w szpitalach zakaźnych, jak i w lecznicach o innych profilach. Są maseczki, ubrania jednorazowe i ochronne. W szpitalach zakaźnych są także leki przeciwwirusowe.

Pracownicy izb przyjęć są poinformowani, jak należy postępować w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem A/H1N1. Wyznaczono miejsca do odizolowania chorych.

W stanie najwyższej gotowości są wszystkie stacje sanitarno- epidemiologiczne. W 134 szpitalnych oddziałach zakaźnych przygotowanych jest 3846 łóżek. Także pracownicy laboratoriów Państwowego Zakładu Higieny są w stanie podwyższonej gotowości do wykonywania testów na wirusa wywołującego świńską grypę.

Tymczasem odnotowano kolejne podejrzenia świńskiej grypy w Polsce. Jak podawał wczoraj (4 maja) portal rynek zdrowia.pl, w Białymstoku do szpitala zakaźnego trafiły dwie osoby z podejrzeniem wirusa A/H1N1. Od tych osób pobrano próbki, które są badane w Warszawie.

Natomiast na Śląsku hospitalizowano trzy osoby z podejrzeniem wirusa A/H1N1. Dwie z nich powróciły niedawno z Meksyku, trzecia - z Holandii. Pobrane od nich próbki zostały już wysłane do badań, wyników należy spodziewać się dziś.

Na wniosek wojewódzkiego inspektora sanitarnego Grzegorza Hudzika w woj. śląskim zostaną wkrótce zewidencjonowane wszystkie miejsca wielotonowej produkcji trzody chlewnej. Ma to być działanie profilaktyczne - by chronić znajdujące się w dużych skupiskach zwierzęta lub szybko reagować w razie ich ewentualnego zakażenia przez człowieka. Prócz tego prowadzone będą akcje informacyjne na temat nowego rodzaju grypy - do 15 maja informacji na ten temat wysłuchają uczniowie wszystkich szkół woj. śląskiego.

Rzeczniczka wojewody lubuskiego Małgorzata Nowak poinformowała z kolei, że niemieckie małżeństwo z Frankfurtu nad Odrą na granicy polsko-niemieckiej, u którego potwierdzono grypę A/H1N1, nie miało kontaktu z Polakami. Wirusa wykryto u małżeństwa, które niedawno powróciło z podróży do Meksyku. Wszystkie inne osoby, z którymi chorzy się kontaktowali, przebywają w domowej kwarantannie i nie mogą się przemieszczać.

Jak informuje PZH, do tej pory przebadano w Polsce 19 próbek pobranych od osób z podejrzeniem wirusa A/H1N1, jednak w żadnym przypadku nie stwierdzono jego obecności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum